Zámecký areál v Paskově se mění na zázemí pro město a kulturu

1. březen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zámecký komplex v Paskově

Paskov na Frýdecko-Místecku zakoupil před několika lety zámecký areál a postupně ho proměňuje na kulturní a společenské centrum města. Vedle rekonstruované budovy zámku zaujme návštěvníka taky přilehlý park. Žije tam vzácný a chráněný brouk páchník a ve vzrostlé zeleni stojí zajímavá umělecká díla.

Park býval řešen jako francouzská zahrada. Její součástí byla samozřejmě i oranžerie, ve které už v té době bylo nějakých 200 oranžovníků.

„Byly tady vodní plochy, které celé prostředí zpříjemňovaly. Zjistíte, že tady byla panská sýpka, dvůr, pivovar, chmelnice, rybářský domek se sádkami, byla tady jízdárna. Věci, které čas bohužel odnesl,“ říká starosta Petr Baďura.

Na cestě od zámku k parku minete skupinu soch. Jsou to čtyři sochy řeckých bohyň – Athény, Niké, Tyché a Eris. „Mají vlastně takového kamaráda, kterým je socha boha Herkula,“ vyjmenovává spolupracovník města Miroslav Lysek.

Zámecký park se rozkládá na ploše více než 20 hektarů a z původní francouzské zahrady se postupem času park v anglickém stylu.

Více se o zámeckém areálu v Paskově dovíte v magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

Zámecké objekty
Spustit audio