Zemřel hudební skladatel Vangelis

23. květen 2022

Ve světě filmové hudby je už od začátku 80. let pojmem řecký skladatel Vangelis. Proslavil se hudbou ke známým a kritikou vyzdvihovaným filmům. Celý svět proto rozesmutněla zpráva, že tento obdivovaný skladatel zemřel.

Pokud jste se o něm chtěli něco dozvědět, určitě jste byli zklamáni. Jméno Vangelis sice znal celý svět, ale to bylo tak všechno, co o autorovi nádherné hudby bylo známo. S médii téměř nekomunikoval, nikdo ani nevěděl, kde vlastně bydlí. O Vangelisově soukromém životě toho bylo známo jen velmi málo, prakticky nevystupoval na veřejnosti a rozhovory pro média poskytoval jen velmi vzácně.

Jeho hudba však jakoby zdálky o sobě stále dává vědět, aniž by jí kdokoli musel více pomáhat. Není to hudba samoúčelná. Je vytvořena tak, aby s ní každý mohl ve svém nitru naložit podle svého. Například Vangelisova hudba z filmu 1492 - Dobytí ráje svého času bourala hitparády po celém světě. Jde z ní mráz po zádech ještě dnes, takovou má sílu.

Evangelos Odysseas Papathanassiou, jak znělo Vangelisovo občanské jméno, se hudbou k snímku 1492: Dobytí ráje proslavil po celém světě a potvrdil pozici vyhledávaného filmového skladatele, úspěch titulní skladby z tohoto filmu už ale nikdy nepřekonal. U nás tuto skladbu s textem od Zdeňka Borovce nazpíval Daniel Hůlka pod názvem Ráj. A jen připomeňme, že načasování premiéry tohoto filmu na rok 1992 nebylo náhodné – jak už vyplývá i z názvu filmu, měl premiéru 500 let po Kolumbově objevu Ameriky.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?