Zemřel operní pěvec, režisér a bývalý ředitel NDM Luděk Golat

27. květen 2024 16:04

V sedmdesáti letech zemřel v neděli operní pěvec, režisér a dlouholetý ředitel Národního divadla moravskoslezského (NDM) Luděk Golat. Příčinou úmrtí bylo náhlé selhání srdce, řekla dnes mluvčí NDM Šárka Swiderová.

Golat největší ostravské divadlo vedl v letech 1999 až 2009. „V této pozici pro něj byla největší výzvou rozsáhlá rekonstrukce Divadla Antonína Dvořáka, která probíhala v letech 1999 až 2000, a následující stavba  Provozní budovy za Divadlem Antonína Dvořáka,“ řekla mluvčí. Ani po odchodu z NDM v roce 2009 se opeře nevzdálil. „Po celém světě režíroval desítky operních inscenací, někdy byl také v pozici producenta nebo účinkujícího,“ dodala.

Golat se narodil v Ostravě v roce 1954. V době středoškolských studií se přestěhoval do Prahy, kde studoval zpěv na konzervatoři a později přešel na Hudební fakultu Akademie múzických umění. Profesionální dráhu operního sólisty zahájil v Hradci Králové. Působil i v Operním studiu HAMU a ve Státním divadle v Ostravě.

„V Ostravě vytvořil řadu krásných basových rolí. Například Masetta v Donu Giovannim, Dulcamaru v Nápoji lásky, Skulu v Knížeti Igorovi, Bartola v Lazebníku sevillském, Purkrabího v Jakobínovi nebo Zunigu v Carmen. V roce 1992 se stal šéfem opery NDM. O sedm let později už vedl celé divadlo,“ doplnila mluvčí.

zdroj: ČTK
Spustit audio