Životice u Havířova vzpomínají - před 60 lety tam vraždili fašisté

6. srpen 2004

6. srpna 1944 za úsvitu. Okolo Životic na Karvinsku a blízkých obcí stahují nacisté smyčku. Příslušníci gestapa i wehrmachtu pročesávají dům od domu. Šestatřicet mužů berou ven a ženou k lesu. Tam je do jednoho postřílejí. Je to pomsta za přestřelku mezi Němci a partyzány, která se seběhla o dva dny dříve. Historikové pojmenovali šedesát let starý životický masakr slezskými Lidicemi.

"Ty lidi vyhnali s tím, ať utíkají směrem k lesu a zezadu do nich stříleli. Ti lidé přitom s partyzány neměli nic společného. Ani můj otec, který byl později poslán do koncentračního tábora Buchenwald," popisuje tragédii 82letý Josef Baron. Jeho otec válku nepřežil, podobně jako část rodiny Hildegardy Recmanikové. Nacisté jí na místě zastřelili dva bratrance. O pár hodin později se musela tehdy 12letá dívka dívat, jak jí němci odvádějí oba bratry a maminku. Z koncentračního tábora se nikdo z nich nevrátil. "Seděla jsem na posteli a plakala. Bratři se na povel němců rychle oblékali. Maminka jim pomáhala a tiše šeptala - můj bože, jestli já vás ještě uvidím..."

Historik Mečislav Borák připomíná, že nacisté popravili a potrestali nevinné lidi. Partyzáni, kteří se střetli s gestapem, byli ze vsi dávno pryč. "Ti partyzáni se samozřejmě schovali a utekli, pak přešli hlouběji do Polska. Ale tou tragédií to neskončilo. Odehrálo se ještě několik zatýkání a odváželi do koncentračních táborů další občany."

Památník životické tragédie

Tragédii dnes v Životicích připomíná pomník postavený čtyři roky po válce. Když půjdete vsí, napočítáte také šestatřicet náhrobků. Ty stojí na místech, kde nacisté místní usedlíky postříleli.

autor: Jana Bohušová
Spustit audio