Živou kočku, která bude dělat společnost osamělé paní. I taková přání plní Ježíškova vnoučata

19. prosinec 2017

Další přání vyplnilo jedno z mnoha Ježíškových vnoučat. Tentokrát v domově s pečovatelskou službou v Bystřici na Frýdeckomístecku. Paní Monika si tam přála společnost – živou kočičku. O dárek ale vnoučata požádala vedoucí domova, která paní Moniku chtěla překvapit.

Blížíme se chodbou k bytu paní Moniky, která zatím neví, že dostane kotě – kocoura Artura. „Dobrý den, můžeme dál? Tady vám Ježíškovo vnouče přivezlo Burmillu (kočičí plemeno – pozn. red.),“ říká ve dveřích vedoucí domova Monika Kovářová.

Kotě se vzápětí prochází po pokoji, poznává své nové teritorium. A paní Monika neskrývá dojetí. „Nemám slov, jsem tak překvapená. Asi je to na mne vidět,“ směje se. „Když tady byla dopoledne paní vedoucí, říkala, že má pro mne překvapení. Ale tohle jsem nečekala,“ dodává.

Kocourek Artur je od chovatelky Zory Oškerové. „Burmilla je plemeno vhodné k lidem, kteří jsou nějak znevýhodněni, protože je hodně kontaktní. Slibuji si od toho, že bude paní Moniku jednak aktivizovat a jednak jí poskytne takovou tu lásku,“ říká chovatelka.

Dárkyní je Eliška Němečková. „Projekt se mi líbil, protože pomáhal opuštěným lidem. Vlastně jsem si myslela, že koupím něco menšího, ale když jsem viděla přání na kočičku, tak jsem věděla, že to je to, co musím splnit,“ vysvětluje.

Dárek zprostředkovala vedoucí domova s pečovatelskou službou Monika Kovářová. „Paní Monika nemá žádnou rodinu, nemá nikoho blízkého. A věděli jsme, že je to její tajné přání,“ doplňuje vedoucí domova.

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit.

Projekt zaujal i Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich už tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem je snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek nebo přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Jaká přání ještě zbývá splnit? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz.

Pokud si žádné nevyberete, můžete třeba přispět na dražší dárky přes portál Slevomat. A sledujte facebook Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

autor: Klára Kohutová
Spustit audio