Znají ho všichni, kdo se zajímají o ostravskou literární scénu

18. září 2023

Jiří Macháček je zakladatelem a šéfredaktorem kulturní revue Protimluv a muzikant, který jakoby vypadl z obrazů Marca Chagalla.

Objevíte ho na různých místech Ostravy, kde se odehrává úplně obyčejný život. V kavárnách a galeriích, divadlech a místech s vysokou koncentrací herců, ale také různých národnostních menšin.

Jiří Macháček hraje na housle neopakovatelným způsobem, jeho tóny z rozletují kolem jako sprška barevných střepů. Každý je svým způsobem z jiného koutu, ale každý má své místo ve skládance jménem svět.

Jiří Macháček se narodil 16. září (před 53 lety) a my mu přejeme mnoho neutuchající svěžesti a pozornosti k lidem, kteří si pozornost zaslouží.

Jiří Macháček

Jedna z jeho kapel nese název Mamalör a z jejího repertoáru jsme vybrali písničku Pumpernakle. Kdo by nevěděl, co to podivné krásné slovo znamená, usnadním vám práci. Slovník spisovného jazyka českého říká, že pumpernakle je druh silně kořeněného černého žitného chleba.

Příjemný poslech Českého rozhlas Ostrava vám přeje Milan Bátor.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.