Znovuoživení starobohumínského kroje se už 11 let věnují Krojovanky

27. červenec 2022

Sukně až po paty, zdobená zástěra, vyšívaný čepec, bílá halenka a nabíraný kabátek. Znovuoživení starobohumínského kroje se v Bohumíně už jedenáct let věnuje spolek Krojovanky. O tom, kde šikovné ženy před nedávnem předvedly a dokonce i darovaly své kroje, uslyšíte v rozhovoru s Ludmilou Uhrovou a Kamilou Smigovou.

Skupina zručných žen se pravidelně schází, společně šije, vyšívá a navzájem si i pomáhá a radí. Z tvůrčí dílny Krojovanek pocházejí tradiční sváteční kroje, tak je kdysi lidé na Bohumínsku nosili o nedělích a na nejrůznější oslavy. A právě takový kroj předvedly Krojovanky před nedávnem v muzeu s názvem Ostrov lidových krojů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.