Zpěvem k srdci: SĽUK aneb Poetika i temperament slovenských hor a dolin

23. květen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy SĽUK v S1

Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) předvedl svou poetiku i temperament slovenských hor a dolin na mimořádném koncertě ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava.

Mimořádné vystoupení se uskutečnilo ve středu 31. května od 18:00. V rámci oblíbeného folklórního cyklu Zpěvem k srdci uvedl legendární slovenské těleso Jan Rokyta. Slovenský ľudový umelecký kolektív má úctyhodnou tradici několika desetiletí a je zárukou nejvyšší kvality scénického i hudebního zpracování slovenského folkloru.

„Jeho Ľudová hudba přijede do Ostravy nejen s vynikající primáškou Zuzanou Pokornou a předními pěveckými sólisty, ale i s plejádou výborných instrumentalistů, z nichž mnohý vládne nejen svému hudebnímu nástroji, ale i zvučným folklorním hlasem,“ zval na vystoupení Jan Rokyta.

Mezi sólisty nechyběli cimbalista Andrej Jarolín, multiinstrumentalista a zpěvák Jozef Lednický, ale i pětičlenná dívčí pěvecká skupina.

„Temperament i poetiku slovenských hor a dolin si posluchači vychutnají v písních od Moravsko-slovenských Kopanic přes Liptov, Podpolaní a Gemer až na slovenský východ a to v hudebních úpravách Rinalda Oláha, Miroslava Dudíka, Štefana Moloty či Stanislava Palúcha,“ dodává Jan Rokyta.

Spevácká skupina
autor: ČRo Ostrava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...