Zůstali jsme doma, Rozhovor s nádražákem... A folklór Zuzky Homolové

11. říjen 2022

Písnička tria Janoušek-Lenk-Redl Zůstali jsme doma je i znělkou našeho pořadu Folky. Dozvíte se, kdo z tria je vlastně autorem.

„Všichni jsme tipovali, že písničku Zůstali jsme doma, ze které máme znělku, napsal Samson. A já si při té příležitosti vzpomněl, že tam ten rukopis je, ale ty nevíš... Tak jsem mu zavolal a on říká, že napsal první sloku,“ prozrazuje v úvodu magazínu Milan Kaplan, jak to bylo s autorstvím známé skladby.

Stejně žádný New York není...

V dnešní době různých dezinformací je Janouškova písnička Rozhovor s nádražákem tak aktuální, jak snad ještě nebyla. „Mám k tomu ještě příběh – kdy jsem Slávkovi říkal, že to s tím tranzistorem a ostříháním hlavy přehnal. A pak jsem jel do Vídně a zjistil jsem, že vůbec,“ přidává Kaplan. Písničku ve Folky uslyšíte v swingovém hávu.

Ve Folky také připomeneme jednoho z Janouškových spoluhráčů, kterým je Láďa Zítka. A Zuzanu Homolovou uslyšíte taky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.