Zvoničky patřily odjakživa k životu obce a nejinak tomu bylo i v Krásné v podhůří Beskyd

29. červen 2015

Zvoní umíráčky, poledne i klekání. Dřevěné zvoničky by člověk hledal spíše ve filmech pro pamětníky, ovšem v Krásné v Beskydech se tento starý obyčej ještě drží.

Ke vzniku obecních zvoniček dal popud hlavně ohňový patent císařovny Marie Terezie vydaný v půlce 18. století. Nařizoval mít zvonek v každé obci a zvonit v případě požáru.

Jedna ze čtyř dochovaných a nedávno opravených zvoniček v obci Krásná v Beskydech se ozývá každý den. Samozřejmě tu nehoří. Tohle zvonění uslyšíte pravidelně hlavně v poledne a taky o večerním klekání.

Tradici tu udržuje starousedlice Františka Pajurková, houževnatá žena a maminka Václava Pajurka, který zvoničku opravil. Jejich chalupu najdete v místě, kterému se tam říká Na Dolině. A také tam byste našli jednu ze čtyř zvoniček.

O zvoničkách a zvonění se toho hodně dovíte poslechem zvukového záznamu našeho magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek’. Od Václava Pajurka třeba uslyšíte, že správně rozhoupat zvonek je opravdu umění a že i v době moderních informačních technologií je o ohlašování novinek zvonkem v horách na Krásné zájem.

Spustit audio