Ekonom Sedláček: Cesta k zelenější ekonomice nevede skrze příkazy. Země, které nedbají na své prostředí, bývají často chudé

27. březen 2024

Co je motorem ekonomiky a pokroku? Jakou roli hraje důvěra v ekonomiku? A jak české firmy přistupují ke společensky odpovědnému a udržitelnému podnikání? Na otázky dnešního dílu pořadu Jak to vidí… odpovídá Tomáš Sedláček, makroekonom, filozof a pedagog Metropolitní univerzity Praha.

Podle ČSÚ tuzemská ekonomika v roce 2023 celkově klesla. HDP se loni snížil o 0,4 %. Pokles ovlivnila především nižší tvorba zásob a propad spotřeby domácností. Naopak zahraniční poptávka růst HDP podpořila. Co si Tomáš Sedláček myslí o skloňování různých dat a statistik?

Čtěte také

„Fascinuje mě měřitelnost pokroku,“ odpovídá ekonom. „Nárůsty a propady HDP pochopitelně sleduji, protože je to takové všeobecně uznávané měřítko. Česká republika ještě před dvěma lety byla na pelotonu postkomunistických zemí a teď po postcovidovém propadu jsme klesli o šest až osm míst v žebříčku nejbohatších zemí světa. Takže české ekonomice, myslím, tak trošku dochází dech. Potřebujeme ji přešaltovat na modernější, lehčí, vnější ekonomiku, která už není tak těžkopádná.“

Důvěra v lepší budoucnost

Podle Sedláčka je právě důvěra v ekonomiku zásadní. „Nám se stal takový civilizační předěl, a to na přelomu 18. a 19. století, kdy jsme začali věřit v lepší budoucnost. Do té doby lidstvo trpělo představou, že nás čas oddaluje od ráje, že ráj dokonalosti je kdesi v mytické době,“ vysvětluje Tomáš Sedláček.

Víra v lepší budoucnost má nejspíš na svědomí, že naše západní civilizace začala extrémním způsobem růst

„V ten moment se nám překlopila víra a my jsme začali věřit v lepší budoucnost, že budoucnost bude lepší než minulost. A tato víra pravděpodobně má, podle mnoha myslitelů, na svědomí právě to, že naše západní civilizace začala extrémním způsobem růst.“

Význam důvěry lze snadno ilustrovat na měně. „Měna funguje, pouze pokud jí věřím. Česká koruna je udržována u síly podobně, jako je udržován u síly papež. Kdyby neexistovala katolická víra nebo katolická církev, papež by byl normálním člověkem se srandovní čepicí. Podobně by tak naše bankovky byly jenom srandovními papírky s obrázky, kdybychom měně nevěřili.“

Rezistence vůči ideologii

Jak se daří českým podnikatelům a firmám dostát kritériím zodpovědného, společensky odpovědného podnikání a investování?

Tomáš Sedláček

„Na jednu stranu tu cítím takový typický český skepticismus, který může být zdravý, protože my jako Bohemie tuto věc vlastníme, jakousi rezistenci vůči ideologii. Naším územím jich prošlo tolik, že jsme se naučili vůči nim být rezistentní a dělat si z nich buď švejkovskou srandu, nebo se jim husovsky postavit,“ odpovídá ekonom Sedláček.

„Ale nenaučili jsme se ještě spolupracovat. Nenaučili jsme se věřit těm věcem. Bereme to jako diktát odněkud. A země, které nedbají na své prostředí, bývají často chudé země,“ podotýká. „Cesta k zelenější a lepší ekonomice anebo společnosti nejde cestou příkazů a regulací.

„Ve Finsku žádného z podnikatelů ani nenapadlo vypustit jedovatou vodu do řeky. Tady jsme na to měli 20 tisíc komisí, které neměly dělat nic jiného než hlídat společné řeky a pastviny. A přesto se to tady pokazilo. V každé komunistické zemi nebo socialistické zemi se kazilo životní prostředí víc než těch kapitalistických. A je to tak dodneška.“

autoři: Zita Senková , Tomáš Sedláček , kat
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.