Eskapismus bez fatálních následků. Adam Wiltzie ze Stars of the Lid nabízí nádherné únikové mapy

17. duben 2024

Desku Eleven Fugues for Sodium Pentothal původně inspiroval sen, který se zdával Adamu Wiltziemu. „Když lidi poslouchali hudbu, kterou jsem stvořil, zemřeli,“ vzpomíná zakládající člen Stars of the Lid na sen, jemuž nelze odpárat děsivost, ale i určitou míru romantické poetičnosti.

Wiltzieho aktuální sólové album je prvním po loňské smrti Briana McBrida. Právě s ním zkraje 90. let Stars of the Lid založil. A stejně jako v hudbě společné kapely, i sólová Wiltzieho tvorba balancuje mezi ambientní neokázalostí a orchestrální vzletností. Výsledkem je magická, unikavá hudba, kterou lze číst jako záznam vzpomínek na události, jež se ale možná nestaly.

Události, které se naopak určitě staly (a už upadly lehce v zapomnění), oživují dvě velmi zajímavé reedice. První je jediná velká deska od kapely Antarctica, která původně vyšla na labelu File 13 v roce 1999. Antarctica hrála zajímavý shoegaze emo rock s decentní dávkou elektroniky, a tvořila tak zajímavý kontrast k tehdejším ostatním emo-rockovým kapelám. Do podobné kategorie, jen více lo-fi patřili The American Analog Set, jejichž kompletní diskografii vydali v krásně provedeném LP boxu Numero Group. 

Bez práce nejsou koláče. A proto vznikly Buchty nouze, kapela s tvářemi zanořenými v ostravském noiserockovém prachu, ze kterého se zvednete jen pomocí pořádného riffu. Anebo za pomoci Modelářů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.