Expedice: Bujarý i čarodějný listopad našich předků

18. listopad 2023

Ač se to nezdá, listopad byl pro naše předky časem velmi exponovaným. Vše začalo svátkem Všech svatých a Dušičkami, které měly mnohem méně smuteční formu - rodiny se scházely na hřbitově, hodovalo se na hrobech a na zemřelé se vzpomínalo vesele. A veselí pokračovalo i na sv. Martina, kdy končil hospodářský rok. Velký prostor v listopadu dostávaly ženy - pořádaly Kateřinské zábavy, na nichž mohly pít alkohol a samy vyzývat muže k tanci, což bylo jindy nemožné.

Vrcholem listopadu byly magické praktiky, prováděné na svátek sv. Ondřeje, které se pak promítly i do našich pohádek a říkadel. Proč se listopadové zvyky a tradice předků z naší společnosti vytratily, zatímco například v Mexiku a Latinské Americe jsou dodneška velmi populární? A čím byly v západní společnosti nahrazeny?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.