Ludvík Vaculík: Nepaměti

6. září 2018

Deník z let 1969─1972 v autorské interpretaci. Text totiž vznikl už v roce 1969...  a popudil tehdejší vrchnost a zaktivizoval tajnou policii. 

Vaculík tehdy sepsal deset bodů adresovaných federální vládě, Federálnímu shromáždění ČSSR, České národní radě, vládě České socialistické republiky a ÚV KSČ. Zahrnuje například odmítnutí okupace v srpnu 1968, nesouhlas s cenzurou, odmítnutí vedoucí úlohy komunistické strany nebo zdůraznění práva na nesouhlas „s císařem a vládou“.

Svých 10 bodů zformuloval na výzvu svých přátel a v Nepamětech historii vzniku docela podrobně popisuje.

Není to jen zpráva o tolik let vzdálené době, ale také ukázkou brilantního, nezaměnitelného autorova stylu. Schopnost zkratky, přesné používání slov v neobvyklých souvislostech, inteligentní vtip – to vše klade jisté nároky na čtenáře i na posluchače. Oba pak zažijí příjemné zadostiučinění, když začnou vnímat rytmus a způsob psaní a hlavně rytmus a způsob myšlení Ludvíka Vaculíka.

Pro rozhlas upravila Eva Lenartová, technicky spolupracoval Marek Hoblík. Autorské čtení nevznikalo tentokrát ve studiu, ale v obývacím pokoji bytu na Veletržní ulici mezi obrazy Vlastimila Beneše.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.