Město XX. století bude oslňující a nahé. Vydejte se po brněnských stopách architekta Adolfa Loose

Loosovy práce pro Hrušovany u Brna

Velmi výraznou stopou, nedaleko od rodného města, jsou Loosovy práce pro Hrušovany u Brna. Tentokrát Simona Kostrhunová hovořila s Dagmar Černouškovou z Oddělení dějin architektury Muzea města Brna. Odborně spolupracovala Jana Kořínková, autorka knihy Adolf Loos a konfiskované vzpomínky rodiny Viktora rytíře von Bauera–Rohrfelden.

Hrušovany, pursitická vila pro ředitele cukerních rafinérií Viktora Bauera, architekt Adolf Loos

Šlo o zdejší cukerní rafinérie, jejímž ředitelem byl po jistou dobu Viktor Bauer mladší, který byl majitelem také tzv. Bauerova zámečku, dnes stojícího v areálu brněnského výstaviště, jehož vnitřní prostory Adolf Loos rovněž vytvořil. Kromě slavné tamější puristické vily pro ředitele Bauera se Loos s největší pravděpodobnosti podílel také na restauraci s hotelem poblíž nádraží. Naopak v případě továrny cukerní rafinérie bylo Loosovu autorství vyloučeno.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.