Národní muzeum od sklepa po půdu

200 nejlepších exponátů jediném místě. Brány Národního muzea se otevřou už tuto neděli

Vybrat 200 nejzajímavějších exponátů z 20 milionů předmětů? Rozhodně nic jednoduchého. Na vlastní kůži to zjistili kurátoři Národního muzea. Úkol ale splnili, a tak se první návštěvníci mohou od neděle podívat na výstavu s názvem 2 × 100. 

Kurátoři spojili různé exponáty s velkou dávkou vynalézavosti. Například zlatý trikot krasobruslařky Áji Vrzáňové a předměty, které jsou skutečně ze zlata: jako třeba zlato křepické. Tento kus zlata náhodou v roce 1927 objevili při roztloukání štěrku v jihočeských Křepicích.

Z Terezína do Prahy. Restaurátoři chystají předměty do stálých expozic Národního muzea

Ústřední depozitář Národního muzea, Terezín

Rekonstrukci Historické budovy Národního muzea z roku 1891 předcházely dlouhé roky příprav. Jejich součástí musela být i oprava a dovybavení depozitárního komplexu v Terezíně, který byl dokončený v roce 2011. Následovalo uzavření Historické budovy muzea pro veřejnost, stěhování sbírek a na jaře 2015 zahájení generální opravy.

Zajímavé jsou i ostatní exponáty. Najdete mezi nimi třeba jeden z nejvzácnějších diamantových šperků ve sbírkách Národního muzea. „Jde o náhrdelník Naděždy Kramářové,“ ukazuje kurátorka sbírky šperků a drahokamů Lucie Kodišová. „Máme tu i prsten s diamantem herce Eduarda Vojana.“

Naše povídání přerušuje telefonát. To právě sochař přivezl na zakázku zhotovenou bustu Emy Destinnové. Na ni Lucie Kodišová připevňuje šperky, které slavné pěvkyni skutečně patřily. 

Odborník na slovo vzatý

O pár pater výš zatím v igelitovém obalu odpočívá kostra plejtváka myšoka. „Další fáze bude příprava na její vystavení. Největší výzva je restaurování kostry, aby byla schopná čelit dalším stoletím,“ popisuje ředitel Přírodovědeckého muzea Ivo Macek.

Až bude v příštím roce přístupné celé muzeum, uvidí návštěvníci také 17metrový model krakatice. A nebude chybět ani mamut, na kterého dohlédne Jan Sovák, odborník na slovo vzatý. „Dokonce spolupracoval i se Stevenem Spielbergem. Pomáhá nám, drží odborný dozor nad všemi paleontologickými modely.“

autoři: Regina Květoňová , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.