N´Faly Kouyaté: Change

14. říjen 2015

Dříve či později si musíme uvědomit svou zodpovědnost za dění ve světě - prostě proto, že bez nutných změn nás nečeká nic dobrého, tvrdí guinejský zpěvák a hráč na koru N´Faly Kouyaté. „Změna přitom začíná u nás samých. A než řeknete, že sousedův chodník je špinavý, zameťte si ten svůj,“ zpívá na novém albu Change, kombinující taneční afropop se silnými společenskými apely.

Role západoafrických griotů je až příliš často redukována pouze na hudbu, ta ale byla odjakživa hlavně prostředníkem ke sdělení zpráv, důležitých rad a mírových poselství. Grioti, jejichž autorita měla mezi lidmi a vládci po staletí obrovskou váhu, dokázali svými eposy zabránit sousedským sporům i válkám. I dnes zůstávají moderní grioti vlivnými komentátory dění: reagují písněmi, které mají na africkou společnost značný dopad a na pozoru se před nimi mají i politici, mimochodem v současnosti nejčastější cíl hudebníků. „Pokud si uvědomíte, že vaše mlčení nadělá méně škod, než kdybyste mluvili, pak je lepší být zticha,“ naráží N´Faly Kouyaté na albu Change na některá neuvážená, populisticky zabarvená politická prohlášení vedoucí k násilí. A v nekompromisním elektrotranzu skladby Dominimba se do afrických vládců opřel ještě důrazněji: zpívá v ní o politickém zneužívání moci, médií a do očí bijícím obohacování z veřejných financí.

Kouyaté reaguje také aktuální bolest: imigraci, podpořenou v Africe rozšířeným názorem, že v Evropě roste zelenější tráva. „Nemyslete si, že na Západě je život jen růžový. Snažíte se hledat štěstí jinde, takže nevidíte, kolik bohatství nás obklopuje v Africe,“ varuje Koyaté ve skladbě Paradise.

03491166.jpeg

Čtyřicetiletý N´Faly Kouyaté pochází z váženého guinejského rodu a prošel mnohaletou důkladnou griotskou průpravou. V roce 1994 obdržel od belgické vlády stipendium a odjel studovat hudbu do Bruselu, kde dodnes se svou ženou Muriel Finet žijí a vedou neziskovou organizaci Namunkanda (Defense of The Culture). Postavou nepřehlédnutelného Kouyatého dobře známe coby elitního člena skupiny Afro Celt Sound System, od níž vedou inspirační nitky k jeho vlastní skupině Dunyakan (Voice of The World) a Koyatého „afrotronixu“ - směsi griotské akustické tradice, popu a elektroniky.

Na albu Change s vynikajícím hráčem na koru a zpěvákem nově spolupracoval také smíšený sbor Urban Contemporary Gospel Singers, zdůrazňující naléhavou Kouyateho výzvu: všichni dnes potřebujeme změnu, ale především s ní musí začít každý u sebe, jenom tak se prý podaří světové katastrofy zastavit.

V dnešní Mozaice uslyšíte například skladby: Fonike, Dominimba, Paradise, Heroes, Change, Patrole nebo Meya.

Spustit audio