Osobně jsem protestoval taky, hodnotí primátor Ostravy Macura opatření v Moravskoslezském kraji

24. červenec 2020

Opatření proti koronaviru se zpřísňují po celé republice, Ostravsko a celý Moravskoslezský kraj teď lehce uvolňuje, ale stále tam lidé musejí za určitých okolností povinně nosit roušky. Ostravský primátor a člen předsednictva ANO Tomáš Macura v Interview Plus přiznává, že si netroufá komentovat celostátní opatření, protože ta, která platí na severu, jsou stále přísnější.  

Čtěte také

„Víc sleduji situaci u nás v Moravskoslezském kraji, kde jsou přes rozvolnění opatření stále přísnější než ta celoplošná. Netroufám si je proto moc komentovat, nemaje v ruce data a rozvrstvení za celou republiku,“ říká primátor Macura o změnách, které oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Macura dodává, že přehled o celostátních opatřeních nemá nikoliv proto, že by ho to nezajímalo, ale zabývá se hlavně děním na Ostravsku.

„U nás teď přibývají nově nemocní v řádu jednotek denně. Maximum byl nárůst desíti nakažených denně v uplynulém týdnu, v průměru je to v Ostravě kolem šesti sedmi lidí, za celý kraj pak 50 až 70 lidí denně. Není to optimální, není to dobré, ale na druhé straně je stav je už stabilizovaný, naopak registrujeme dílčí zlepšení,“ vypočítává.

Demonstrace? To nebylo proti vládě

V pondělí se v centru Ostravy konala demonstrace asi 2 tisíc lidí nespokojených s plošnými opatřeními, která jen o pár dní dřív zavedla krajská hygienická stanice. Lidem se nelíbila povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě nebo ve vnitřních veřejných prostorách, omezení akcí na sto lidí a omezení provozu restaurací. Kromě jiného požadovali demisi ministra zdravotnictví Vojtěcha.

Čtěte také

„Demonstrace nebyly proti vládním opatřením, ale proti opatřením krajské hygienické stanice, která je nepřenositelně kompetentní k tomu, aby rozhodovala o regionálních opatřeních,“ hodnotí ostravský primátor.

K námitce, že lidé na náměstí často zmiňovali chaos na straně vlády, dodává: „Opatření, vůči kterým se zvedla vlna protestu, a já osobně jsem proti nim protestoval taky, byla proti opatřením hygieniků, která byly vyhlášeny minulý pátek s okamžitou, vteřinovou platností. To byl ten problém.“

Pro pořadatele akcí, které se v ten den měly rozběhnout, jako Nefestival Colours of Ostrava, to podle Macury totiž znamenalo, „že si mají sbalit fidlátka a zavřít krám. To je nepřijatelné.“

Čtěte také

Ministr Vojtěch později přiznal, že byl o plánovaných hygienických opatřeních dopředu informován. „Jistě věděl, že se něco připravuje. Problém je v tom vyhlášení z minuty na minutu, což následně sám ministr zkritizoval. A nejen on,“ dodává Macura.

Následně se začalo spekulovat o odstoupení ředitelky krajské hygienické stanice Pavly Svrčinové. Ta po pondělním jednání bezpečnostní rady kraje přiznala, že udělala chybu a slíbila, že příště bude vše konzultovat a oznamovat v dostatečném předstihu.

„My jsme si to vyříkali. Ve čtvrtek jsme měli znovu bezpečnostní radu, kde jsme se potkali a jasně si řekli, že pakliže by někdy mělo dojít ke zpřísnění, že je to třeba vykomunikovat dopředu. Hlavně zohlednit sociálně ekonomický aspekt. Primárně by se to veřejnost měla dozvědět nejlépe s několikadenním předstihem,“ zdůrazňuje.

Chytrá karanténa?

Primátor Ostravy Tomáš Macura přiznává, že vkládal naději do chytré karantény a očekával, že by mohla nahradit plošná opatření. „To se prozatím neděje. Nemůžu říct, že by nefungovala vůbec, funguje, ale je otázka, z kolika procent, do jaké míry a jestli očekávání s ní spojená byla, nebo nebyla realistická.“

Sám ale „doufal, že zafunguje a že přinese nějaká sofistikovanější řešení. Za mne je důležité, aby je přinesla alespoň do podzimu, kdy se dá čekat nárůst respiračních onemocnění.“  

V záznamu Interview Plus Veroniky Sedláčkové se taky dozvíte, jak se dívá na fungování hnutí ANO, zejména po brněnské kauze spojené s korupcí.

autoři: Veronika Sedláčková , Věra Luptáková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.