Pálící balzám - sonda do hudby Němců z českých zemí

20. březen 2018

Velké téma historie česko-německého soužití samozřejmě nemíjí ani pořad Akademie. Tato reflektuje mladší historickou vrstvu zkracovanou obvykle na „vyhnání“ či „odsun“.

Akademie si pochopitelně neklade za cíl sledovat politickou linii, naopak chce do dějin nahlédnout prostřednictvím umělecké tvorby.

A to prostřednictvím nahrávky, která vyšla v roce 2010 a která je podle v našich luzích a hájích v podstatě známa jen několika zasvěcencům. Byla vydána Sudetoněmeckou akademií věd a umění a obsah tvoří nahrávky německých skladatelů s českými či moravskými kořeny, tato vazba zčásti platí i pro interprety a autory zhudebněných textů.

 Malinconia Ensemble Stuttgart

Akademie (výjimečně s kratší stopáží 74 minut) pak představuje jednotlivé skladby a jejich autory, tj. nestora česko-sudetskoněmeckého sbližování po roce 1989 Widmara Hadera, mariánskolázeňského rodáka Dietmara Gräfa, Thomase Schuberta i jeho slavného příbuzného Franze Schuberta, dále Gernota Grohse a Armina Rosina. Z interpretů zmiňme např. stuttgartský soubor Malinconia, kterému byla nedávno věnována samostatná Akademie.

autor: Viktor Velek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.