Petr Robejšek: Ropu a plyn z Ruska okamžitě nahradit neumíme

6. březen 2014

Energie máme dost. Jsme ale totálně závislí na dodávkách zemního plynu. Jako všechny státy.

„Dlouhodobě se to dá, ale je otázka, za jakou cenu,“ říká Petr Robejšek. Česko má momentálně nadbytek energie. Proč tedy stavět další bloky Temelína? „Když přijde externí šok typu Ukrajiny nebo Krymu, nemusí to stačit. Může dojít k blackoutu. Skořápka civilizace je v tu chvíli strašně tenká. Najednou se vrátíme do doby kamenné.“

Čtěte také


Energie je bezpečnostně-politická komodita

Existenční význam energetiky určuje, jak by měla vypadat politika států. Centrálně řízená energetická politika Evropy je chiméra. „Problémy s eurem už nám stačí.“

Polsko je postaveno na uhlí, Česko na jádru. V Německu se po událostech ve Fukušimě rozhodli pro změnu. „Ale německá transformace Energiewende je šitá horkou jehlou a zadrhává se.“

Čtěte také

Evropský energetický systém je velice úzce provázaný. Jednotlivé země jsou z pohledu spotřebitel-výrobce různě postavené. „Ale Německo, velmi silný hráč, si jde vlastní cestou a my se musíme přizpůsobit,“ říká politolog. „Jsme jen další spolkovou zemí.“

Je problém solárů selháním českých politiků? Je možné spolehnout se jen na obnovitelné zdroje? Poslechněte si záznam pořadu iRadiu.

autoři: zis , Petr Robejšek , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.