Rudyard Kipling: Brána sta starostí. Povídka klasika anglické prózy v podání Josefa Somra
Toto není můj příběh. Těmito slovy začíná povídka Rudyarda Kiplinga Brána sta starostí. Onou bránou vejdete do ctihodného opiového domu, dnes bychom řekli opiového doupěte, ve kterém vypravěč strávil pět let.
Povídka Brána sta starostí patří mezi jeho rané Kiplingovy povídky z Indie, jejím dějištěm je opiové doupě.
Joseph Rudyard Kipling (1865-1936) spisovatel, novinář a básník, byl první britský nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1907. Narodil se v indické Bombaji jako syn malíře pracujícího pro britskou koloniální správu, dětství prožil v Indii, kam se po absolvování internátní školy v Anglii roku 1881 opět vrátil. Stal se pomocníkem šéfredaktora anglických novin v Láhaur, kde mu otiskli první verše a krátké povídky. Přestože pak v Indii strávil pouhých sedm let, načerpal tu náměty pro svou nejlepší tvorbu.
Ve vlasti byl ceněn především jako básník opěvující mužnost a vlastenectví, jeho próza nebyla tak vyzdvihována. My ho ovšem známe a v desítkách vydání i zpracování milujeme jako autora Knihy džunglí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.