S rozhlasem jsem začal spolupracovat v roce 1991, ještě během svých studií na Pedagogické fakultě UJEP. Od roku 1994 jsem byl v rozhlase nastálo. Zpočátku jsem se věnoval hlavně kultuře a také hodně moderoval.
V lednu roku 1995 jsem po Jaroslavu Poštolkovi zdědil Planetárium, „měsíčník o věcech mezi nebem a zemí“, a přetransformoval jej postupně na populárně-vědecký magazín. Od října roku 2002 se Planetárium vysílá každý týden.
Roku 2012 jsem Český rozhlas opustil, ale Planetárium vyrábím dál jako externí redaktor. Vytvářím také webové stránky pořadu.
Všechny články
-
Poslední siréna: Příběh mořské krávy z Beringova ostrova
O tom, jak se v dějinách osudově protnuly životy lidí a posledních mořských krav – savců z řádu sirén ze severního Pacifiku, vypráví román finské autorky Iidy Turpeinenové.
-
Májová obloha s kometou a pak létavice z Vodnáře: Procházka květnovou oblohou
Hvězdy zimní oblohy pomalu ustupují jarním souhvězdím, oblohou bude prolétat nedávno objevená vlasatice SWAN a křižovat ji budou i částice z proslulé Halleyovy komety.
-
Malíř Jurského parku: vzpomínka na Jana Sováka a blízká setkání s UFO i záhadology z Týmu Záře
Jan Sovák: malíř Jurského parku (4:42) – Procházka květnovou oblohou (21:59) – 30 let s Planetáriem: UFO více či méně tajemné a proměna projektu Záře, 2. část (27:36)
-
Naši vědci mezi stromy na senegalských vsích a projekt Záře na stopě více či méně tajemných UFO
Afrika a zemědělství, 3. část: Stromy Senegalu (4:45) – Historické souvislosti: Bramborový standard (17:18) – 30 let s Planetáriem: UFO více či méně tajemné,1. část (22:58)
-
Velikonoční zajíček z Palomaru: Dvacet let od objevu trpasličí planety Makemake
Krátce po velikonočních svátcích roku 2005 objevili američtí astronomové nové těleso za dráhou planety Neptun – jednu z pěti dnes registrovaných trpasličích planet.
-
Čirok, dochan a jiné. Z historie afrického zemědělství a výročí prvního výstupu do volného kosmu
Afrika a zemědělství, 2. část: Domestikace (4:53) – Astronomie: Trpasličí planeta Makemake má 20 let (18:16) – 60 let: Alexej Leonov, první člověk ve volném vesmíru (23:01)
-
Černá neděle v Dust Bowl
Jedna z největších ekologických katastrof 20. století vyvrcholila před 90 lety, 14. dubna 1935, kdy oblast rovinných států na jihozápadě USA zasáhla obří prachová bouře.
-
Scientismus aneb Věda je… magie
Scientismus je směr, který v 19. století vsadil na vědu. Šlo přitom čistě jen o přírodní obory, jako jsou fyzika, chemie, biologie… přičemž královnou zůstala matematika.
-
Lidé z Ranisu a Zlatého koně: nejstarší moderní Středoevropané a výlet na Saharu, když nebyla pouští
Nejstarší moderní Středoevropané (4:30) – Historie: Černá neděle v Dust Bowl (20:43) – Kniha: Příručka skutečného paleontologa (27:13) – Vzpomínka na zelenou Saharu (31:12)
-
Borůvky a hrášek ve vesmíru? Pro vědce úrodné galaxie!
Astronomický slovník se jen hemží „pohádkovými“ výrazy. K různě barevným trpaslíkům, obrům, černým nebo červím dírám nedávno přibyly dokonce borůvkové a hráškové galaxie.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »