Pamatuje stavbu a otevření Národního divadla. Koletova hornická hudba prostě nestárne

17. květen 2016
Regionální scéna

Koletova hornická hudba ze Rtyně v Podkrkonoší je podle věku 152 let stará dáma české hudby.

Ano, tato kapela pamatuje stavbu a otevření Národního divadla, ve svém mládí se inspirovala tvorbou těch nejslavnějších z českého muzikantství - Bedřichem Smetanou a Antonínem Dvořákem.

Nějak si to uměla zařídit, že nestárne.

Muzikanti sice odcházejí do hudební penze i hudebního nebe, ale noví přicházejí nejen s touhou potvrdit to nejlepší, co bylo za 150 let vloženo do její pokladnice, ale i s touhou přinést další úspěchy, žít se světem, který přichází s každou novou generací.

Rozhodnete-li se poctít návštěvou některý z jejích koncertů, určitě zjistíte, že kapela ví, o co běží.

Budete mile překvapeni množstvím mladých muzikantů i zpěváků a věříme, že i spokojeni s programem a atmosférou, která je odrazem vnitřních vztahů v kapele.

O tom, že se dá dechovka dělat moderně a s repertoárem, který má co říct i dnešní mladé generaci, si se členy kapely povídal Tomáš Peterka.

Příjemný poslech pořadu Regionální scéna.

Koletova hornická hudba ze Rtyně v Podkrkonoší je podle věku 152 let stará dáma české hudby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.