Paměť národa hledá skryté příběhy a hrdiny. S Petrem Zavadilem můžete nahlédnout do pokladnice historie a lidských osudů

O lidských příbězích a pátrání po nich v rozhovoru s Petrem Zavadilem, ředitelem Paměti národa pro Střední Moravu
27. červen je Den památky obětí komunistického režimu. A právě v tento den byl hostem Českého rozhlasu Zlín Petr Zavadil, ředitel Paměti národa pro Střední Moravu.
Paměť národa je nejrozsáhlejší sbírkou vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století v Evropě. Zahrnuje videozáznamy rozhovorů s pamětníky, digitalizované dokumenty, fotografie a další materiály. Zapojuje se také do vzdělávání a pořádá různé kulturní a vzdělávací akce. Je financována z grantů a darů a zapojují se do ní i děti, které natáčí a zpracovávají rozhovory s pamětníky.
Ředitelem Paměti národa pro Střední Moravu je Petr Zavadil. V rozhovoru prozradil, jak tato unikátní databáze vzniká nebo jak náročné a emotivní je zaznamenávání dějin prostřednictvím autentických svědectví.
Spolu s ním jsme představili například osud rodiny Rajnochů z Rajnochovic, který spadá do projektu Příběhy našich sousedů a točí ho žáci a studenti. Připomněli jsme si i dramatický osud Zdeny Mašínové a dalších žen-hrdinek, které budou představeny v právě vznikajícím komiksu s názvem Tři královny.
Nechte se unést silou lidských příběhů a poslechněte si rozhovor s Petrem Zavadilem v pořadu Apetýt. Průvodcem je moderátorka Českého rozhlasu Zlín Jarka Barboříková.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka