2. ročník plzeňského ARA Festu představil tradiční i současnou romskou hudbu
V Plzeňském kraji žije více jak 30 tisíc Romů, svého vlastního festivalu se však dočkali až loni. Letošní druhý ročník ARA Festu, který organizuje spolek Ara Art, se konal koncem srpna a na místě byl přítomen i kolega Gerhard Hadi.
„ARA Fest je romský festival a paradoxně je jediným v plzeňském kraji. I proto jsme se minulý rok rozhodli, že tak velký kraj by si zasloužil mít svůj vlastní romský festival. Do loňského roku tu žádný nebyl.”
Mají o festival Romové i majorita zájem?
„Když jsme jej v loňském roce dělali poprvé, návštěvnost byla obrovská. Z toho vyplývá, že zájem o tento typ festivalu je.“
Dvoudenní program představil širokou škálu různých žánrů současné romské hudby. Nabídl program pro děti, ale i výstavu fotografií Sabiny Badžové či promítání filmu Cigán. Hudební program prvního dne byl bohatý. Návštěvníci festivalu mohli vidět koncert gypsy jazzu, nechyběl ani program pro děti s kolotočem a dalšími atrakcemi.
Tradiční romská hudba
Hlavním dnem ARA Festu byl den druhý. Na hlavním pódiu v centru města se vystřídalo mnoho umělců. Tradiční romskou hudbu reprezentovala cimbálová muzika Milana Demetera, se kterou jako host vystoupila plzeňská operní diva Bohumila Sommerová. Pokračuje Milan Demeter, zakladatel cimbálové muziky a sopranistka Bohumila Sommerová:
„Hrajeme tradiční romskou muziku.“
Při jaké příležitosti Vaše kapela vznikla?
„My už se známe spoustu let. Nejsme stabilní kapelou, dáváme se dohromady, třeba když někdo potřebuje romskou tradiční a cimbálovou muziku. Vím, koho mám oslovit, jaké k sobě vzít muzikanty.“
„Kapelu jsem dal dohromady já a sám vystupuji jako sólový zpěvák. Natočili jsme spolu i CD. Lidi, co mě znají, ví, že mám rád gypsy world music. Proto se snažím lidem v ČR ukázat, jak se hraje na Balkáně, jak se hraje v Rusku, zkrátka žánry z různých zemí.“
„Já jsem operní zpěvačka plzeňského Divadla JK Tyla. Momentálně jsem na mateřské dovolené, proto teď zpívám jen málo. A na hlase je to samozřejmě znát.“
„Jako malá jsem normálně vyrůstala mezi cigánama – jestli to teda takhle můžu říct – a hodně jsme poslouchali starý cigánský písničky. Myslím si, že veřejnost má právě o tyto staré věci zájem."
„Jako sopranistka mohu říct, že árií, které bych chtěla zpívat, je strašně moc. Mozart i české opery. Tajemství, Prodaná nevěsta, … Já sice ještě hlavní role nezpívám, ale učím se je. Vystudovala jsem plzeňskou konzervatoř, obor operní zpěv, a potom bratislavskou Vysokou školu múzických umění."
Cílem ARA Festu je představit tradiční i současnou romskou kulturní sféru a otevřít veřejný i mediální prostor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka