Ostravské vysílání nabízí pestrou nabídku hudební a srovnatelnou pestrost v žánrech zpravodajských, publicistických i zábavných. Naším hlavním cílem je být vám užitečným partnerem.
Užitečným svými častými radami pro lepší orientaci a pomoc ve stále složitějším světě, užitečným svými informacemi snad z každého města a vesnice v kraji, užitečným i chvílemi zábavy pro odpočinek ve stresové době. V neposlední řadě též rozhlasem užitečným a příjemným i milovníkům kultury, či sportu.
Jsme rozhlasem veřejné služby pro obyvatele i příznivce severní Moravy a Slezska. Rozhlasem moderním, současně však také rozhlasem tradičním.
Z historie
Datem zahájení pravidelného regionálního vysílání pro Ostravu byl 1. červenec 1929. Moravskoslezská pobočka tehdejšího Radiojournálu byla umístěna v prostorech požární zbrojnice na Denisově, dnes Smetanově náměstí. Vlastní vysílání představovalo tři hodiny, další program se přebíral z Prahy a Brna. Vše se vysílalo živě, natáčení tehdy ještě neexistovalo.
V roce 1937 došlo k přemístění studia do budovy na ulici Hviezdoslavovu, nyní Dr. Šmerala. Zde bylo zřízeno malé hudební a činoherní studio s režií, hlasatelna a technická kontrola se třemi vysílacími pracovišti. Ve dvoře bylo postaveno velké hudební studio s režií.
Počátek šedesátých let přinesl obnovení Ostravského rozhlasového orchestru. S ním pak pod vedením Pavla Staňka ve zdejším studiu nahrávali své první hity Marie Rottrová, Hana Zagorová, Pavel Novák a řada dalších. Zde také vznikly první – později tolik proslavené – nahrávky Karla Kryla.
Do historie vstoupilo osm dní Ostravského rozhlasu na začátku okupace v roce 1968. Od 21. do 28. srpna vysílal ostravský rozhlas necenzurované a pravdivé informace o tom, co se tehdy dělo. Pro většinu redaktorů, hlasatelů, externistů a dalších pak byly následky kruté – téměř 80 procent programových pracovníků muselo svůj rozhlas za normalizace opustit.
Současnost
V současné době se Český rozhlas Ostrava podílí na nejvýznamnějších kulturních akcích a událostech v Moravskoslezském kraji. Pravidelně natáčí nebo přenáší živě například koncerty z Janáčkova máje nebo Beethovenova Hradce, mapuje dění na folklórní scéně, věnuje se i folku, dechové hudbě a dalším žánrům.
Svůj prostor má také například hudební klubová scéna Moravskoslezského kraje prostřednictvím pořadu Harenda. V publicistických a zábavných pořadech představuje Český rozhlas Ostrava svým posluchačům osobnosti regionu, zpravodajství denně podrobně mapuje dění v Moravskoslezském kraji.
Za téměř devět desetiletí existence prošla Českým rozhlasem Ostrava řada známých jmen a na pracovištích se vystřídala plejáda hlasatelů, techniků, režisérů, autorů, dirigentů, herců i hudebníků. A všichni se snažili či stále snaží, aby tradice a profesionalita ostravského rozhlasu pokračovala i v budoucnu.
Kontaktujte nás
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Nejoblíbenější pořady
-
Vesele a zdravě
Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.