Ostravské vysílání nabízí pestrou nabídku hudební a srovnatelnou pestrost v žánrech zpravodajských, publicistických i zábavných. Naším hlavním cílem je být vám užitečným partnerem.

Užitečným svými častými radami pro lepší orientaci a pomoc ve stále složitějším světě, užitečným svými informacemi snad z každého města a vesnice v kraji, užitečným i chvílemi zábavy pro odpočinek ve stresové době. V neposlední řadě též rozhlasem užitečným a příjemným i milovníkům kultury, či sportu.

Jsme rozhlasem veřejné služby pro obyvatele i příznivce severní Moravy a Slezska. Rozhlasem moderním, současně však také rozhlasem tradičním.

Z historie

Datem zahájení pravidelného regionálního vysílání pro Ostravu byl 1. červenec 1929. Moravskoslezská pobočka tehdejšího Radiojournálu byla umístěna v prostorech požární zbrojnice na Denisově, dnes Smetanově náměstí. Vlastní vysílání představovalo tři hodiny, další program se přebíral z Prahy a Brna. Vše se vysílalo živě, natáčení tehdy ještě neexistovalo.

V roce 1937 došlo k přemístění studia do budovy na ulici Hviezdoslavovu, nyní Dr. Šmerala. Zde bylo zřízeno malé hudební a činoherní studio s režií, hlasatelna a technická kontrola se třemi vysílacími pracovišti. Ve dvoře bylo postaveno velké hudební studio s režií.

Počátek šedesátých let přinesl obnovení Ostravského rozhlasového orchestru. S ním pak pod vedením Pavla Staňka ve zdejším studiu nahrávali své první hity Marie Rottrová, Hana Zagorová, Pavel Novák a řada dalších. Zde také vznikly první – později tolik proslavené – nahrávky Karla Kryla.

Do historie vstoupilo osm dní Ostravského rozhlasu na začátku okupace v roce 1968. Od 21. do 28. srpna vysílal ostravský rozhlas necenzurované a pravdivé informace o tom, co se tehdy dělo. Pro většinu redaktorů, hlasatelů, externistů a dalších pak byly následky kruté – téměř 80 procent programových pracovníků muselo svůj rozhlas za normalizace opustit.

Současnost

V současné době se Český rozhlas Ostrava podílí na nejvýznamnějších kulturních akcích a událostech v Moravskoslezském kraji. Pravidelně natáčí nebo přenáší živě například koncerty z Janáčkova máje nebo Beethovenova Hradce, mapuje dění na folklórní scéně, věnuje se i folku, dechové hudbě a dalším žánrům.

Svůj prostor má také například hudební klubová scéna Moravskoslezského kraje prostřednictvím pořadu Harenda. V publicistických a zábavných pořadech představuje Český rozhlas Ostrava svým posluchačům osobnosti regionu, zpravodajství denně podrobně mapuje dění v Moravskoslezském kraji.

Za téměř devět desetiletí existence prošla Českým rozhlasem Ostrava řada známých jmen a na pracovištích se vystřídala plejáda hlasatelů, techniků, režisérů, autorů, dirigentů, herců i hudebníků. A všichni se snažili či stále snaží, aby tradice a profesionalita ostravského rozhlasu pokračovala i v budoucnu.

Kontaktujte nás

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?

Nejoblíbenější pořady

  • Pozorování oblohy | foto: Shutterstock

    Sedmikrásky na nebi

    Unikátní vzdělávací pořad o krásách naší oblohy.

    Délka pořadu: 56 minut
    Vysíláme: 1x měsíčně, neděle 21:04
  • MUDr. Kateřina Cajthamlová | foto: Jana Myslivečková,  Český rozhlas

    Vesele a zdravě

    Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.

    Délka pořadu: 56 minut
    Vysíláme: pátek 13:04
  • Humoriáda | foto:  Ogilvy

    Humoriáda

    Hodina plná humoru na vaše přání.

    Délka pořadu: 56 minut
    Vysíláme: pondělí-pátek 16:04