Alois Rašín se zasloužil o stabilizaci české koruny a v první sérii československých bankovek vynikal na dvacetikoruně
Patřil mezi takzvané muže 28. října, do české politiky ale zasáhl už mnohem dřív. Vystudovaný právník Alois Rašín byl poslancem už za Rakousko-uherské monarchie.
Po vypuknutí 1. světové války se zapojil do ilegální odbojové organizace Maffie, která usilovala o českou samostatnost. Za tyto aktivity byl Alois Rašín v roce 1916 odsouzen k trestu smrti.
Před oprátkou ho zachránila smrt jiného muže, totiž císaře Františka Josefa I. Jeho nástupce císař Karel I. odsouzence k smrti amnestoval a doktor Rašín nakonec vyšel z vězení ještě před koncem války.
28. října roku 1918 byl Alois Rašín v čele těch, kteří vyhlásili samostatnou Československou republiku. Dokonce vlastnoručně sepsal její první zákon. Původně se s Aloisem Rašínem jako právníkem počítalo na post ministra vnitra, on sám ale raději zamířil na ministerstvo financí. Zasloužil se o stabilizaci české koruny a v první sérii československých bankovek shlížel na lidi svým přísným pohledem z dvacetikoruny.
Politika rozpočtových úspor se mu ale stala osudnou. V lednu roku 1923 ho na ulici před jeho domem postřelil atentátník a Alois Rašín po šesti týdnech na následky zranění zemřel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.