Bitva u Kolína se dá označovat jako první světový konflikt. Válčilo v ní mnoho států nejen v Evropě, ale i v koloniích
Jedna z významných bitev takzvané sedmileté války se odehrála u Kolína. Ve zmíněném střetnutí spolu válčilo mnoho států nejen v Evropě, ale i v koloniích, dá se tedy označovat jako první světový konflikt.
Bitva sama proběhla v červnu 1757 a střetly se v ní rakouská armáda Marie Terezie a pruská armáda vedená samotným králem Friedrichem II. Ti spolu vedli boje už v dobách nástupu císařovny na trůn, ve válce o rakouské dědictví. Prusové tehdy zvítězili a Rakousko přišlo o Slezsko. Tato zkušenost ovšem spustila řadu reforem a rakouské vojsko se zmodernizovalo.
U Kolína pak měli Rakušané jak početní převahu, tak výhodněji zvolený terén. Po tvrdých bojích a pruském ústupu zůstalo na bitevním poli ležet více než 20 000 mrtvých a raněných vojáků. Vzhledem k nastalé tmě a také nedostatku munice se ale rakouský generál Daun rozhodnul nepřítele dále nepronásledovat.
Rakouské vítězství u Kolína bylo zcela zásadní, protože jinou armádu už mocnářství nemělo a v případě prohry by se Prusům otevřela volná cesta do srdce monarchie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka