Bohumínská Vrbice získá pás izolační zeleně, má odfiltrovat hluk a prach z překladiště

23. březen 2023 16:32

Bohumín získal od Moravskoslezského kraje dotaci ve výši 200 tisíc korun na izolační zeleň. Pás stromů, který zmírní hluk a prach, roste v místní části Vrbice nedaleko rodinných domů. Ke čtyřem desítkám už zasazených stromů přibude na jaře dalších padesát, převážně buků a dubů.

K zalesnění město využilo původně ornou plochu, která je v jeho vlastnictví. „Jde o prostor v blízkosti železničního překladiště, kam směřuje nákladní doprava a manipuluje se zde s uhlím a sypkými materiály. Místní obyvatelé jsou proto více zatíženi hlukem a prašností. Izolační zeleň by jim do budoucna měla životní podmínky zlepšit,“ uvedla mluvčí radnice Jana Končítková s tím, že Bohumín za kompletní výsadbu zaplatí přes 430 tisíc korun.

Bohumín se při výsadbě souvislých porostů nezaměřuje jen na okrajové části. Sto sedmdesát stromů nad původní plán vysadí letos na jaře v Budovatelské ulici za sídlištěm Tovární. Břízy a jeřabiny, určené k náhradní výsadbě, získala radnice za výhodnou cenu. Jejich nákup, následná příprava plochy a zasazení bude stát zhruba 200 tisíc korun.

Hustý pás rychle rostoucích listnáčů oživí rekultivovanou plochu, kde loni proběhla probírka neperspektivních stromů a keřů. „Porost bude ideální především jako úkryt pro zvěř a současně jí bude sloužit jako potrava,“ vysvětlil Rostislav Palán z odboru životního prostředí bohumínské radnice. Jak dodal, město prostor za sídlištěm doplňuje zelení průběžně, přibude zde celkem několik stovek dřevin.

Do výčtu izolační zeleně lze zahrnout i dvacet nových stromů tvořících alej u čističky odpadních vod v městské části Šunychl. Město je pořídilo v rámci náhradní výsadby.

autoři: Andrea Brtníková , tif
Spustit audio