Bouřky a silný vítr zaměstnal hasiče a energetiky v Moravskoslezském kraji i na Vysočině

22. červen 2018 08:55
Zprávy , Zprávy

Silný vítr večer lámal stromy, bez proudu zůstalo přes 15 tisíc odběratelů elektřiny. Energetici odstraňovali poruchy celou noc. Podle mluvčí energetické společnosti ČEZ Soni Holingerové se přes noc podařilo většinu dodávek obnovit.

„V současné době eviduje dispečink ČEZ Distribuce poruchu na vedení vysokého napětí v Libereckém kraji, jedná se tedy už jen o jednu poruchu. Je to v lokalitě Semilska. Bez elektřiny je aktuálně něco málo pod pět set odběrních míst. Předpoklad obnovení dodávek je během dnešního (pátečního – pozn. red.) dopoledne,“ uvedla Holingerová.

Moravskoslezský kraj

Především k odstraňování spadlých stromů a nebezpečných větví vyjížděli po bouřkách profesionální i dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji. Do čtvrteční půlnoci zaznamenali více než 70 výjezdů, nejhorší byla situace v Ostravě, kde bylo 24 zásahů.

Při bouřkách nebyl nikdo zraněn a většinou nevznikly ani větší škody. Výjimkou je pouze poškozená kolárna u vlakového nádraží v Jistebníku na Novojičínsku. „Jednotky odstraňovaly ve čtvrtek večer vzrostlou lípu z budovy kolárny u železničního nádraží v Jistebníku, která objekt poškodila, ale provoz na trati nebyl omezen. Hasiči museli lípu zajistit vázacím popruhem, pomalu ořezat a nakonec opatrně stáhnout z budovy na zem,“ popsal zásah mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Vysočina

Čtvrteční bouřky na Vysočině se obešly bez výraznějších srážek. Vítr ale zaměstnal hasiče. Kvůli odstraňování spadlých stromů a větví měli asi dvacítku výjezdů, vyplývá z informací na jejich webu.

Zasahovali ve všech okresech kraje, nejvíc ale na Žďársku. Vítr tam foukal rychlostí přibližně 50 kilometrů za hodinu, ale napršely tam jen asi dva litry na čtvereční metr, jak uvádí web Českého hydrometeorologického ústavu.

autor: sir
Spustit audio