C4 stojí, horolezci atakují vrchol K2
Hodiny "H" nastávají pro Českou horolezeckou expedici K2 Ostrava 2007 při zdolávání druhého nejvyššího vrcholu světa. Právě teď se rozhoduje o úspěchu či neúspěchu celé expedice.
Podle informací, která nám poslal ze základního tábora Josef Lukáš, část české expedice bojuje těsně pod samotným vrcholem. Podle nejčerstvějších novinek se před včerejší 16. hodinou podařilo postavit čtvrtý výškový tábor v 7800 metrech.
Dnes v noci - zhruba v jednu hodinu ráno měli Leopold Sulovský a spol podle plánů vyrazit na rameno a pak na samotný vrchol. Část ruských horolezců, kteří spolupracují s PoldaTeamem a pomáhali při prošlapávání sněhu, který sahal až po prsa, vyrazila směrem k vrcholu přesně o půlnoci. Pokud se našim borcům podaří prohrabat cestu sněhem, na vrcholu by mohli stanout nejdříve dnes okolo 13:00 SELČ. Z ramene to totiž trvá na druhý nejvyšší bod planety za dobrých podmínek 12 hodin.
A jak vypadá cesta z C4 k vrcholu? Od 8300 metrů vede zhruba sto metrů v ledu sklon od 60 do 80 stupňů, potom následuje sněhové plato, které je dost nebezpečné z důvodu častých lavin.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nová pravidla pro Hormuz: Rijádský summit odsoudil agresi, Írán nabízí mír podle svých pravidel
-
ONLINE: Maďarsko a Slovensko zablokovaly 90 miliard eur pro Ukrajinu. Evropská unie peníze půjčit nemůže
-
Pavel: Babiš by na summitu asi dokázal lépe vysvětlit, proč Česko neplní závazky
-
ŽIVĚ: Brno se pokouší vyrovnat sérii s Dynamem, Plzeň se Spartou. Radiožurnál sport vysílá přímé přenosy