Cesta řemesel u osady Poustka u Frýdlantu představuje řemeslníky, kteří se podíleli na stavbě domu

20. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kameník a zedník

Pod názvem Poustka se na mapě republiky nachází vrch, tvrz, potok, přírodní rezervace a čtyři sídelní místa. My se vydáme do Poustky nedaleko Frýdlantu v Libereckém kraji, abychom se prošli Cestou řemesel. Tak se jmenuje krátká, asi jen 150 metrů měřící naučná stezka. Zavede nás hluboko do minulosti mezi řemeslníky, kteří se kdysi podíleli na stavbě domu.

Nejde přitom o žádný smyšlený dům, ale o dům skutečný. Stojí v Poustce již 150 let a cestu k němu vytvořil autor myšlenky i většiny dřevěných soch Miroslav Novák jako stezku, která je podobenstvím o mužském světě plném síly a svobodné tvůrčí energie.

Řemeslná činnost je u nás známá už od raného středověku. Předáváním získaných zkušeností z otce na syna se po generace rodila řemeslná tradice. Řemeslník dělal svou práci vlastníma rukama a o výrobku věděl všechno. Jaký materiál vybrat, jak vyrábět i pro koho vyrábět. Práce byla pro řemeslníka vším, vkládal do ní své tvůrčí myšlenky i um a v tom nejspíš spočívá kouzlo a tajemství dokonalosti spojení účelu a tvaru, které obdivujeme dodnes.

Na Cestě řemesel v Poustce věnované příběhu domu našlo místo těchto osm řemeslníků: kameník, zedník, tesař, kolář, truhlář kovář, zahradník a hrnčíř. Cesta řemesel vznikala s radostí, a tak jsou její autoři Miroslav a Martina Novákovi rádi, když přináší radost i návštěvníkům. A kromě radosti i nějaké to poznání, čím jsou jednotlivá řemesla důležitá pro stavbu a zabydlení domu.

To na rozdíl od dnešní doby staveb montovaných za několik týdnů trvalo několik let a řemeslníci se na stavbě vzájemně potkávali a doplňovali. Byl to zkrátka jiný svět. Svět, ve kterém se zrodilo rčení, že řemeslo má zlaté dno.

Na každém zastavení na Cestě řemesel stojí dřevěná socha, do které je vložen pro dané řemeslo charakteristický materiál nebo pomůcky. Kromě toho má každá socha i nějaký pohyblivý prvek a také kvíz.

Poslední zastavení na stezce věnované hrnčířství dovede návštěvníky až téměř k domu. Za plotem roste hrníčkovník. A od něj je to už jen kousek ke dveřím, na které stačí zaklepat. Pokud Novákovi zastihnete doma, můžete se nejen leccos o řemeslech dozvědět, ale i nahlédnout do hrnčířské dílny a galerie.

Spustit audio