Cestovatelský kufřík Petra Voldána! Vietnamem do Dračí zátoky, na rýžové terasy i do hadí restaurace
Je tu opět poslední pondělí v měsíci a proto listopadové pokračování pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” jako veřejná nahrávka v Kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zajímavosti o Vietnamu přilákaly neobyčejně mnoho zájemců, kteří zaplnili kavárnu do posledního místečka.
Země s bezmála sto miliony obyvatel v daleké jihovýchodní Asii je nám přitom docela blízko i proto, že takřka v každém místě rádi využíváme - často jako šanci poslední záchrany, když na něco zapomeneme - vietnamské prodejny.
Proto myslím není od věci dozvědět se i v pořadu “Na cestách” víc o životě, historii, kultuře i přírodě ve Vietnamu.
Kónický klobouk jako symbol
To je asi pravda, že typický klobouk z bambusu a palmových listů máme neoddělitelně spojený právě hlavně s obrazem Vietnamu a také dalších asijských zemí. Ale také u většiny lidí přetrvává chybná představa, že kónický klobouk si může posadit na hlavu každý.
Čtěte také
Vlastně může, ale když jsem to udělal při nahrávce pořadu “Na cestách” v Kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové, dopustil jsem se faux pas. Jako většina turistů - typický kónický klobouk totiž patří na hlavu žen. Kdežto muži ve Vietnamu nosí ze stejného materiálu klobouky tvaru, podobného kloboukům klasickým.
V rozhlasovém putování Vietnamem vám povím nejen to - prozradím také, že palmové listy se přišívají na kostru ze 16 bambusových kruhů.
Jeden z divů světa - Dračí zátoka
V rozhlasovém cestování vás vezmu také na vody Tonkinského zálivu mezi vápencové skály Dračí zátoky - Ha Long. Úchvatné skalní útvary ze seznamu světového dědictví UNESCO se dostaly i mezi sedm nových přírodních divů světa.
Čtěte také
Podle mne právem - proplouvat mezi ostrovy, vystupujícími z vody jako kulisy fantastické hry přírody, nasvícené různými formami slunečních paprsků od rána do večera, to je neuvěřitelný zážitek.
Zažít v zátoce Ha Long svítání nebo západ slunce touží statisíce turistů z celého světa, tím spíš ti, kteří mají rádi agenta 007. Měl se tudy údajně prohánět Pierce Brosnan jako James Bond.
Rýže kam se podíváš
Rýže - plodina pro Vietnam doslova klíčová. Proto i my budeme společně na rozhlasových vlnách putovat za doslova ekonomickým fenoménem asijské země.
Stačí připomenout, že Vietnam je v produkci rýže na čtvrtém místě na světě a v tabulce vývozu dokonce druhý. Základní potravina se pěstuje hlavně na plochách v deltách řek (především Mekongu), ale mě při návštěvě Vietnamu zajímala malebně vypadající terasová rýžová políčka.
Rýžový papír, nudle i závitky
Je pochopitelné, že tak jako je u nás populární vietnamská kuchyně, nemůžeme ji pominout ani v rozhlasovém cestování po Vietnamu.
Povím vám tedy, jak se vyrábí ruční rýžový papír, jak se suší rýžové nudle i jak velkým hitem - vlastně nezbytností už tradičně i z historie - jsou ve Vietnamu rýžovary. Znali je tam už dávno před tím, než začali používat elektřinu.
Kešu oříšky a had na talíři
Neví se moc, že Vietnam je největším producentem kešu oříšků na světě. I proto jsem je měl - vedle dalších drobností z Vietnamu - také ve svém cestovatelském kufříku. Ale dostalo se i na poněkud zvláštní gastronomickou specialitu, na hada na talíři.
Čtěte také
Ve Vietnamu totiž můžete v některých vesnicích navštívit i speciální restaurace, kde si vyberete v teráriu hada a toho vám potom v kuchyni připraví.
Jak taková procedura vypadá, co můžete z hada ochutnat, zkrátka, jaké to je když chcete ochutnat dnes už poněkud výjimečnou, ale stále existující zvláštnost vietnamské kuchyně, to se také dozvíte v nejnovějším pokračování pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”.
Stačí si naladit Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice jako obvykle v pondělí po zprávách v 18 hodin kdy otevřu svůj cestovatelský kufřík a můžeme se společně vydat na rozhlasových vlnách na cestu do Vietnamu. Těším se na Vás.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Cestovatelský kufřík Petra Voldána zavítal do domova čaje aneb po Sečuánu za gastronomií i pandami
Je tu další pokračování pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem". Už tradičně vzniklo jako veřejná nahrávka v Kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové.
-
Na cestách s Petrem Voldánem a jeho cestovatelským kufříkem tentokrát do hodně pestré Jižní Koreje
Na vlnách Českého rozhlasu se dnes vypravíme do Jižní Koreje. Přesněji do Korejské republiky. Tak se stát oficiálně po rozdělení území na Korejském poloostrově jmenuje.
-
Na cestách s Petrem Voldánem a s cestovatelským kufříkem až do země větru a ohňů Ázerbájdžánu
V dalším vydání talk show "Na cestách s Petrem Voldánem" budeme putovat do země větru, ohňů, ropy, granátových jablek a dalších turisticky přitažlivých lákadel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.