Cestovní pátrání

2. červenec 2004

Jedna z našich cestovních kanceláří, která se specializuje na pobyty v Řecku, ohlásila začátkem týdne úpadek. V rozbíhající se letní sezóně jde už o druhý případ tohoto druhu. Proto se nabízí otázka: mají vůbec klienti nějaký klíč na výběr správné cestovní kanceláře? Určité náznaky solidnosti existují. Stoprocentní záruka ale nikoli.

V loňském roce u nás zkrachovalo pět cestovních kanceláří, letos už dvě. Ale není krach jako krach. Pokud je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku, pak se klient o své peníze bát nemusí. Problém je v tom, jak si ověřit, že vybraná kancelář ono nanejvýš žádoucí pojištění skutečně má.

Jedna možnost je vyžádat si kopii dotyčného certifikátu přímo v cestovní kanceláři. Žádný problém, její pracovníci vám ho většinou velmi ochotně předloží. Vy si ho přečtete a jste relativně v klidu. Pak ale začnete nenápadně pochybovat. Když bude cestovní kancelář opravdu chtít, může přece takový kus papíru bez problému zfalšovat a vy o tom nebudete mít ani potuchy.

Takže to zkusíte jinak. Začnete brouzdat po internetu. Právě na něm by měly být seznamy skutečně pojištěných kanceláří. Narazíte ale na další zádrhel. Že je takových seznamů více, to by až tak nevadilo. Mrzuté je spíš to, že se liší. Jedna internetová stránka "vaši" kancelář mezi pojištěné zařadila, další už nikoli. Seznamy na stránkách jednotlivých pojišťoven, Ministerstva pro místní rozvoj nebo na souhrnných stránkách cestovních kanceláří prostě nejsou stejné.

Zbývá už jen jediná kloudná možnost. Proklepnout si příslušnou cestovku přímo u pojišťovny, u které má mít protiúpadkovou smlouvu. Jestliže vám pojišťovna potvrdí, že "vaše" cestovka skutečně pojištěna je, pak máte skoro vyhráno. Úmyslně říkám skoro. Na začátku zmíněná cestovní kancelář totiž mezi pojištěné patřila. Přesto zkrachovala. Příslušná pojišťovna už řeší návrat více než šedesáti klientů cestovky z Řecka. Ti mají o nežádoucí zkušenost více. S pojištěnou kanceláří ještě takové potíže ujdou, teprve s nepojištěnou je to ta opravdová zkouška nervů.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.