Charlotta Garrigue Masaryková pocházela z Brooklynu, naučila se výborně česky. Porodila pět dětí
Manželka prvního československého prezidenta Charlotta se narodila roku 1850 v newyorském Brooklynu do rodiny s francouzskými kořeny.
Od dětství hrála na klavír a tento obor se také vydala studovat do Lipska. Právě tam se roku 1877 seznámila se studentem Tomášem Masarykem. Jejich společný zájem o filozofii brzy přerostl v lásku, která však měla poněkud netradiční podobu. Tomáš svou vyvolenou požádal o ruku písemně, dopisem.
Po svatbě v New Yorku se vrátili do Evropy a usadili se v Praze, kde se jim postupně narodilo pět dětí. Charlotta se s českým prostředím rychle sžila a mluvila výborně česky. Jen občas udělala malou chybu. K obědu třeba nepodávala čočku, ale čočky. Manžel Charlottu velmi miloval. Proto do svého jména přidal její příjmení Garrigue.
Po vypuknutí první světové války s Masarykovým odchodem do exilu souhlasila, ale nesla ho těžce. Postihly ji silné deprese, a když se její muž v roce 1918 vrátil do Prahy jako prezident, našel ji v sanatoriu pro duševně choré. Zemřela o pět let později na lánském zámku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.