Člověk se vždycky bude mít tendenci cenzurovat, i v hypnóze, říká psycholog a neurovědec Petr Bob
Spojení mozku a mysli je nelehké, ale velmi zajímavé téma. Co se děje v hlavě během hypnotických stavů? A opravdu během klinické smrti člověk vidí světelný tunel?
„O mozku se ví hlavně to, že naše vědomí nějak souvisí s činností mozku. Když si člověk něco uvědomí, tak můžeme vidět určité synchronizace na EEG. Ale jinak toho o něm pořád moc nevíme,“ prozrazuje v pořadu Alex a host psycholog a neurovědec Petr Bob.
„Naopak nevědomí neznamená, že o nějaké činnosti nevíme. Třeba nevíme o tom, že nám rostou vlasy, a přesto se to děje. Spousta věcí na základě naší fyziologie takto funguje. Uvědomíme si to, až když nás něco bolí. A naše vědomí je asi půl sekundy od toho podnětu. Přijmeme nějakou informací skrz oči, ta se začne zpracovávat a těch půl sekundy nevíme, co se tam děje.“
K psychologovi musíte mít důvěru
Nevědomím se zabývá zejména psychoanalýza. Hlavním představitelem a zakladatelem tohoto směru byl Sigmund Freud. „Je známé, že ten, kdo jde na psychoanalýzu, si lehne na gauč a psycholog ho vede. Člověk se ale vždycky bude mít tendenci cenzurovat. Přesto to, že přijde, ukazuje, že je aspoň trochu připraven nechat nahlédnout do svého vnitřního světa a že přijímá toho, kdo to s ním bude rozebírat a povede ho.“
„Musí tam být nějaká důvěra. I tak se člověk v hluboké hypnóze může ve vyprávění najednou zastavit. V tu chvíli mu může psycholog pomoct otázkou, co se tam děje, co vidí, co cítí. Tím ho postupně zase uvolní a můžou na té cestičce pokračovat dál.“
Stačí meditovat
Podle psychologa Boba je prozkoumávání hlubin vlastního nitra nekončící proces. „Máme v sobě spoustu věcí z minulosti, které jsme prožili. A když člověk takto uvolní srdce a začne si uvědomovat a propojovat různé stavy vlastní duše, začne se tam rodit nějaká integrita, nějaká osobnost.“
Sám je příznivcem meditace. „Meditace přináší velmi pozitivní vliv na naše duševní zdraví, ale i tělesný systém. Zlepšuje imunitu, protože stres tohle všechno nabourává. Dochází k vnitřnímu zklidnění, neplánujeme a ani se nezabýváme minulostí. Soustředíme se jen na přítomnost a myšlenky nám začnou vyplavovat různé věci. A když jste uvnitř sebe, vyrovnáte se i s negativními myšlenkami.“
Prožitek klinické smrti člověka změní
Klinická smrt, kdy se zastaví dech a srdeční činnost, ale mozek stále funguje, je pro neurovědce pozoruhodné téma. Prožije ji každý pátý resuscitovaný a téměř všichni ji popisují stejně. „Jsou na to různé studie a fenoménem je, že všichni zmiňují světlo a nějaké autobiografické zážitky. Co je ale zvláštní a je také popsané, že je člověk mimo tělo a dívá se na sebe ze shora.“
Takový prožitek člověka změní. „Obecně si začne jinak vážit života a jinak přistupovat k lidem. Ale je lepší, když nemusíme prožít klinickou smrt, ale uvědomíme si věci například pomocí meditace. S tou je člověk určitě odolnější. Proto hledejte sami sebe a netrapte se zbytečnostmi. Meditace v tom může velmi pomoct,“ inspiruje psycholog Petr Bob.
Jaký je rozdíl mezi psychoanalýzou a hypnózou a dá se zneužít? Co se děje v mozku v bezvědomí? Jak funguje mozek u Alzheimerovy choroby? Co se děje s člověkem, který trpí náměsíčností? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...