Čtvrteční Noční linka: Oblíbené melodie

22. duben 2021

Máte oblíbené písničky, které ve vás vyvolávají vzpomínky? Jaké vzpomínky to jsou, milé nebo legrační? Připomenou vám první ples, čaje, taneční. Měli jste svoji svatební píseň? Máte určitý hudební žánr, který preferujete? Vlastníte doma ještě staré LP desky? Kde rádi posloucháte vaši oblíbenou hudbu?

Hudba je organizovaný systém zvuků produkovaný člověkem a určený pro lidské vnímání; oproti řeči, která slouží především k dorozumívání, je cílem hudby především estetické působení. Kvalitu, funkci a estetické působení hudby určuje výběr zvuků, jejich rytmické členění a jejich uspořádání.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.