Dagmar Misařová o svém zaujetí a celoživotní lásce k rozhlasu
Tato rozhlasová redaktorka a reportérka už řadu let natáčí o zajímavých lidech i životě v Moravskoslezském kraji. Dagmar Misařová byla hostem Apetýtu.
Dagmar Misařová pracuje také pro pražský rozhlas a znají ji v podstatě posluchači v celé naší zemi. Velmi ráda natáčí pořady o zajímavých lidech a o životě v našem regionu. A teď byla hostem pořadu, který počátkem devadesátých let spoluzakládala.
„V roce 1990 se otevřely možnosti ukázat profesní dovednosti a dostala jsem tu šanci dělat také pořad, který si vymyslíme spolu s brněnskými kolegy. Takže my jsme to v Ostravě začínali a bylo to v tom roce 1991 tak, že týden vysílalo Brno a týden vysílala Ostrava,“ vzpomíná na začátky Apetýtu Dagmar Misařová.
V ostravském týmu tehdy působily i známé osobnosti Pavel Novák a Jaroslav Wykrent. „Apetýt jsme takto společně vysílali, tuším, do roku 1995, potom pokračovalo každé studio svým vlastním životem,“ dodává Misařová.
Dagmar Misařová v rozhlase připravuje a vysílá Apetýt, pravidelné rubriky o knižních novinkách a literatuře, provází přímými přenosy cyklu Moravský rok, natáčí dokumenty pro Dvojku a je spoluautorkou cyklu Střípky z ostravské rozhlasové historie. V rozhlase pracuje od roku 1979.
Za dobu existence pořadu se za mikrofonem vystřídal nespočet hostů, ale Dagmar Misařová je počítat nechce. „Myslím, že rozhlas není až tak o statistice, ale o těch pocitech. Vždycky všem říkám, že rozhlas – to jsou emoce,“ vyznává se.
Do rozhlasu ve čtvrté třídě
Měla Dagmar Misařová v dětství nakročeno k rozhlasu nebo to bylo osudové? „Já vůbec nevím. V životě mne nenapadlo, že bych mohla pracovat v rozhlase. Moje představa byla ale taková, že až jednou budu mít děti, že bych jim šla trošku příkladem. V tom, že by mohly dělat v životě, co je baví. Aby byli trošku prospěšní té společnosti,“ svěřuje se.
K rozhlasu se dostala přes zpěv. Poté co ve čtvrté třídě vyhrála školní kolo pěvecké soutěže, přidala se ke své nové spolužačce a začala chodit do rozhlasového dětského sboru. A to byla její první cesta do ostravského rozhlasu.
Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ v úvodu článku. Tento i další díly pořadu pak najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.