Dej za nás hlavu vzhůru. Městská nemocnice Ostrava podpoří povědomí o cervikální dystonii

Podrobnosti k tématu zjišťoval reportér František Kuča
Asi 1500 lidí v Česku trpí cervikální dystonií. Vzácným nervovým onemocněním, které postihuje svaly na krku. Nově na ni upozorňuje kampaň Dej hlavu vzhůru. Nemocného člověka jste už možná potkali třeba v tramvaji. A v duchu jste si řekli, že je opilý nebo pod vlivem drog. Když ho totiž postihne křeč, hlava se neovladatelně zvrátí do nepřirozené polohy.
„Jela jsem k lékaři na kontrolu a asi dvě sedadla přede mnou sedělo dítko s maminkou. To dítě se na mne koukalo a ukázalo – mami, dívej! Maminka se otočila a řekla tomu dítěti: Na blázny se neukazuje. Nebyla jsem schopna ničeho, jen jsem vystoupila a zbytek cesty šla pěšky,“ popisuje jeden z mnoha nepříjemných zážitků s cervikální dystonií Andrea Urbanová.
Přitom si neustále sahá jednou rukou za krk a jemně si ho masíruje. „Jestli jste někdy měli křeč v lýtku, tak je to to samé – já to mám za krkem 24 hodin denně,“ dodává.
Andrea pracuje jako zdravotní setra v Městské nemocnici Ostrava. Nemoc ji na rok a půl úplně vyřadila z práce. Její stav se postupně zlepšil natolik, že se mohla vrátit. Co tři měsíce musí chodit na botulotoxinové injekce. V poslední době ale u ní léčba selhává. Pokud se stav nebude zlepšovat, jedním z řešení může být i operace mozku.
Najít diagnózu a podporu
Podle primáře ostravské neurologie Lukáše Klečky jsou příčiny nemoci nejasné a není o ní velké povědomí ani mezi lékaři. Pacienti potřebují kromě včasné a kvalitní diagnózy i podpůrnou péči. Důležitou roli při zvládání nemoci hraje psychika.
„Většinou to spuštění vzniká po nějakém neodžitém a dlouhodobém stresu. U té sestřičky je to pracovní přetížení, tam je to skoro takové jednoznačné. Ale na druhou stranu když budete mít křeč, budete mít bolesti, nenajíte se, nenapijete se, nevyspíte se, můžete se z toho doslova a do písmene zbláznit. Takže potřebují tu psychologickou podporu i na tom výstupu. Takže najít tu diagnózu a potom tu podporu,“ vysvětluje lékař.
Při podezření je podle primáře nejlepší obrátit se na Pacientskou organizaci distoniků. Funguje v Česku i na Slovensku a pomůže například najít vhodného lékaře.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Otřes v nejuzavřenější tajné službě. Skončil nejvyšší šéf zpravodajských operací, je na úřadu práce
-
Šéf armády Řehka dostane nejvyšší generálskou hodnost. Návrh Černochové schválila vláda
-
‚Budeme bojovat až do konce.‘ Peking zvýší odvetná cla na dovoz z USA na 84 procent
-
Koudelka bude mít jako první šéf BIS třetí generálskou hvězdu. Historické povýšení čeká i šéfa rozvědky