Delegace FŽO diskutovala v Bruselu o antisemitismu, co se chystá v Bubnech a jak Izrael vítá imigranty
Jak chce Evropská komise bojovat s antisemitismem? Centrum paměti a dialogu Bubny se chystá na velkou rekonstrukci. A Izrael vítá nové přistěhovalce.
Antisemitismus není problém jen pro Židy, ale pro celou společnost, říká Pelíšek
Jak konkrétně v Evropě bojovat proti současnému antisemitismu? To je otázka, kterou zkraje dubna řešilo v Evropské komisi na 250 představitelů evropských i mezinárodních a židovských i nežidovských organizací. Zabývali se také tím, jak podpořit židovský život, aby se mohl i nadále rozvíjet. V Bruselu byl i tajemník Federace židovských obcí v České republice Michael Pelíšek.
„Tato konference a toto setkání navazuje na již existující evropskou strategii boje proti antisemitismu z roku 2021 a národní strategie jednotlivých členských států pro boj proti antisemitismu. A toto bylo setkání představitelů Evropské unie, zejména Evropské komise a židovských komunit i občanského sektoru, kteří se bojem proti antisemitismu zabývají. V podstatě to byla platforma pro to si říct, jak na tom jsme, a co se nám daří a co se nám nedaří,“ shrnuje závěry konference Pelíšek.
„Z mého pohledu je důležité, že Evropská unie si je vědomá, že antisemitismus je problém a že to není problém jenom pro Židy, ale že je to problém pro celou společnost. Na druhou stranu přes všechny snahy je potřeba říct, že antisemitismus roste a bojovat proti němu se nám moc nedaří,“ dodává.
Pelíšek se v Bruselu setkal se svými kolegy z řady evropských zemí. Je to opravdu tak, že se Židé v Evropě přestávají cítit bezpečně? A co považuje v boji s protižidovskou záští za nejdůležitější? Poslechněte si celý rozhovor s Michaelem Pelíškem.
Chceme cílit hlavně na mladou generaci, říká nová ředitelka Centra paměti a dialogu Bubny
Na Centrum paměti a dialogu Bubny se mění Památník ticha Bubny, který více než 12 let připomínal židovské transporty za druhé světové války. Klíčové kroky k zahájení revitalizace objektu bývalého nádraží v pražských Bubnech už schválila česká vláda. Po režisérovi, producentovi a dokumentaristovi Pavlu Štinglovi instituci převzala loni na podzim kulturní manažerka Pavlína Šulcová. Natáčela s ní Daniela Brůhová.
„Mám jeden velmi jasný cíl, a to je rekonstrukce budovy nádraží. Tam soustředíme teď velkou energii a pozornost, abychom co nejdřív mohli s revitalizací nádraží začít. To znamená, že jednáme se Správou železnic a řešíme další kroky ohledně vysoutěžení zhotovitele na stavbu a pak se rozjede stavební harmonogram,“ říká Šulcová.
Rekonstrukce, která umožní vzniknout moderním výstavním a eventovým prostorám, by měla začít už v letních měsících.
Co dalšího Centrum paměti a dialogu chystá? „Je to veřejná instituce, tak je důležité vytvořit program, který bude srozumitelný i pro ty, kteří o tom tématu moc nevědí. Za mě jsou velkou prioritou školy, mladší generace, pro kterou je druhá světová válka už dávná minulost,“ dodává k dalším plánům Šulcová.
Jakými konkrétními tématy chce Centrum paměti a dialogu Bubny veřejnost oslovit? A budou jim dnešní mladí lidé rozumět? Poslechněte si celý rozhovor s Pavlínou Šulcovou.
Jom ha-alija: Den imigrace
Málokterá země má takovou zkušenost s uprchlíky a přistěhovalci z nejrůznějších koutů světa jako Stát Izrael. A jeho zkušenost je pozitivní. Dokonce natolik, že se v Izraeli 8. dubna slaví Jom ha-alija, neboli Den imigrace. Pokračuje Leo Pavlát.
Ten připomíná, že zákon, který v roce 2016 Den imigrace ustavil, oslavuje židovské přistěhovalectví jako „základ existence Státu Izrael, jeho rozvoje a formování jako multikulturní společnosti“.
„Přistěhovalectví, hebrejsky ,alija‘, znamená také vzestup. Co jazyk obrazně naznačuje, jen zvýrazňuje hlubší kulturně-náboženskou souvislost. Svátek vždy připadá na 10. den jarního židovského měsíce nisan, kdy podle Hebrejské bible Židé vstoupili do Země izraelské. V izraelských školách je navíc přistěhovalectví věnována ještě další oslava v říjnu nebo listopadu 7. dne židovského měsíce chešvan. To proto, že toto datum je vždy blízké sobotnímu předčítání z Tóry o Abrahámovi, kterému Bůh přikázal vydat se do Země izraelské,“ dodává Pavlát.
Kdy přistěhovalectví do někdejší Palestiny začalo? Odkud první imigranti přicházeli? A kolik lidí se do Izraele přistěhovalo v posledních letech?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.