Dnes je ten den, kdy budou sečteny naše dobré skutky, a budeme po zásluze odměněni

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikuláš, čert a anděl (ilustrační foto)

Dnes večer se za humny na zlaté pentli spustí na zem svatý Mikuláš. Tato tradice je stará stovky let a v různých zemích má také různé podoby.

U nás známe svatého Mikuláše jako urostlého muže s bílými dlouhými vousy v biskupském plášti s berlou v ruce. K jeho osobě se váže plno příběhů. Jeden z nich mluví o tom, že obdaroval tři sestry ze zadlužené rodiny věnem. V noci každé z nich hodil tajně do okna pytlíček se zlaťáky. Jedné však uvízl v pověšené punčoše a tak vznikla tradice nadělování do punčoch.

Už v dobách našich babiček chodil Mikuláš v doprovodu anděla a čerta. Anděl hodné obdarovával, čert zase neposlušné vyplácel metlou.

Možná vás napadlo, proč Mikuláš nechodí až na svůj svátek, ale o den dříve. Vysvětlení je jednoduché. Zvyk totiž pochází z dob, kdy den nezačínal ránem, ale okamžikem rozsvícení první hvězdy na nebi, tedy večerem. Tak hodně dobrot a žádné uhlí.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová