Do ostravské zoo se vrátil manul, kočka s nejdelší srstí

23. únor 2025

Zoo Ostrava po deseti letech obnovila chov další kočkovité šelmy. Samice manula byla do Ostravy přivezena ze Zooparku Chomutov. Trpěliví návštěvníci mohou novou kočku zahlédnout v upraveném výběhu po rysech karpatských.

Manul je otužilý druh obývající vysokohorské oblasti centrální Asie a v ostravské zoo byl chován v letech 2006 až 2015. „Během této doby zde proběhl pouze jediný porod, odchov ale nebyl úspěšný, všechna mláďata krátce po narození uhynula. Od té doby se tuto kočkovitou šelmu nepodařilo rozmnožit a s úhynem posledních chovaných jedinců v roce 2015 se zoo rozhodla pro ukončení chovu,“ vysvětlila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

K obnovení chovu manula se zoo rozhodla poté, co zůstal prázdný relativně prostorný výběh s chladným, nevytápěným zázemím, ve kterém byli chováni rysi karpatští. „Tyto prostory již nebylo možné kvůli zpřísňujícím se podmínkám využít pro kočku velikosti rysa, proto jsme tento poměrně velkorysý prostor upravili a poskytli manulům,“ vysvětluje inspektor chovu šelem v ostravské zoo Matěj Vrúbel.

Manul (Otocolobus manul) obývá náhorní stepi, polopouště, pouště a skalnaté terény centrální Asie až do výšky 4000–4800 m n. m. (dává přednost jižním svahům a místům, kde není tak hluboká sněhová pokrývka, kde se hůř pohybuje a hůř se shání potrava). Životu v chladném prostředí je dobře přizpůsoben velmi hustou a dlouhou srstí (až 6 cm). Chlupy na břiše dosahují až dvojnásobné délky než chlupy na hřbetě a bocích (slouží tak jako dokonalá izolační vrstva). Žije samotářsky a je aktivní ve dne i za soumraku.

autor: tif