Dobrovolníci rozdávající jídlo bezdomovcům mají v Ostravě problémy. Radnice po nich chce povolení

11. červenec 2019 11:58

Iniciativa Food Not Bombs, jejíž členové rozdávají po celém světě bezdomovcům jídlo zadarmo, má problém s ostravskou radnicí. Píše o tom Deník N. Podle uskupení policisté jeho členům v Ostravě vyhrožovali fyzickým násilím. Policie to odmítla komentovat. Dobrovolníci rozdávají bezdomovcům jídlo každou neděli u nádraží v ostravských Vítkovicích.

Minulou neděli během rozdávání jídla přišla podle Deníku N za dobrovolníky úřednice z magistrátu v Ostravě a řešila s nimi povolení. Obyvatelům Vítkovic mělo vadit, že členové skupiny nemají potravinářské průkazy.

Žádná vyhláška ostravského magistrátu nebo vítkovického obvodu přitom rozdávání jídla lidem bez domova nezakazuje.

„V Ostravě nemáme vyhlášku, která by upravovala rozdávání jídla bezdomovcům na ulici. Pokud se tím myslí bezplatné předávání jídla jednou osobou osobě druhé, není splněna základní definice podnikání, a na takovou činnost se tržní řád nevztahuje,“ řekla Deníku N mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Členové skupiny se bránili, že jsou jen obyčejní lidé, kteří dobrovolně rozdávají jídlo potřebným a žádné povolení nepotřebují. Na místo dorazila na základě podnětu občanů také policie, která zadržela jednoho z bezdomovců - byl totiž v registru hledaných osob.

Podle Miloše Neubauera z ostravského spolku Aslido (Akční skupina s lidmi bez domova) byla ale hlavním cílem úředníků a policistů šikana dobrovolníků.

Mluvčí moravskoslezské policie Richard Palát potvrdil Deníku N zatčení čtyřiadvacetiletého muže. Další podrobnosti o situaci před vítkovickým nádražím odmítl sdělit.

Vstřícné Brno

Naopak v Brně dobrovolníkům z Food Not Bombs magistrát vyšel vstříc. Brněnská radnice o iniciativě dokonce informovala v oficiálních materiálech jako o službě sociálně potřebným.

Brněnští dobrovolníci rozdávají jídlo každou neděli odpoledne na Moravském náměstí, pokaždé nasytí 50 až 60 lidí. V Ostravě si pro jídlo za dobrovolníky chodí průměrně asi 20 lidí bez domova.

Dobrovolníci chtějí v rozdávání jídla dál pokračovat. Podle jednoho z členů Jana Horáka je důležitější pomoct lidem v nouzi a ne řešit byrokracii.

Iniciativa Food Not Bombs vznikla v roce 1980 v USA. V ČR funguje v 16 městech. Skupiny tvoří jen dobrovolníci, kteří například zdarma rozdávají bezdomovcům vegetariánské či veganské jídlo a oblečení.

autor: krs | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související