Dozvuky záplav: Voda na polích brání ve sklizních a zpožďuje setbu ozimých plodin

20. říjen 2020 14:29
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zaplavená pole na Opavsku

Škody po povodních z minulého týdne počítají zemědělci v Moravskoslezském kraji. Na polích totiž stojí voda a v bahně zapadá i těžká zemědělská technika. Sklizně se proto zpožďují a ve vlhkém prostředí se kazí i kvalita nesklizených plodin. Třeba zemědělci na Opavsku se bojí toho, že ztráty můžou jít až do stovek tisíc korun.

Na jednom z polí na okraji Opavy je vysázené žito. Pole je zčásti zatopené a je tady několik lagun. „To žito je speciální odrůda. Máme obavy, že, až ta voda opadne, zjistíme, že to obilí je vyleželé a že budou ekonomické ztráty,“ říká Dušan Schreier, předseda zemědělské firmy z opavských Kylešovic.

Zemědělci z Opavy-Kylešovic měli kvůli povodním problém sklízet kukuřici a také cukrovou řepu. „V té cukrovce se vůbec nedalo ujet, v kukuřici nám několikrát zapadla řezačka a musely ji vytahovat ty nejtěžší traktory, co máme,“ dodává Schreier.

Podobné potíže hlásí i další zemědělci. Třeba agronom Miroslav Frkal, vedoucí střediska rostlinné výroby na opavském školním statku. „Práce se zastavily. Pokud nebude svítit slunce a nevyschne to, tak se do těch polí nedostaneme,“ říká Frkal.

Voda na polích podle něj nekomplikuje pouze sklizeň, ale zpožďuje i setbu ozimých obilovin.

autor: Petr Dušek
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy