Druhý výškový tábor stojí, výprava se chystá na třetí
Česká expedice vedená Leopoldem Sulovským má za sebou v pořadí už třiadvacáté ráno a s postupujícím časem je sledování výpravy čím dál zajímavější. A začínáme dobrou zprávou. Expedici počasí přeje, práce pokračují zatím na výbornou, předevčírem horolezci postavili už druhý výškový tábor.
"Výškový tábor číslo dvě stojí ve výšce 6400 metrů. Trojka bude ve výšce 7100 metrů. Všichni jsou v pořádku a v plné formě, takže celý tým pracuje nahoře," řekl Zdeněk Hrubý.
Členové expedice doufají, že jim vydrží příznivé počasí. "První čtveřice se vrátí zase na pilíř, dosáhne tábora číslo dvě a bude se snažit připravit cestu do tábora číslo tři. Tam by měla nastoupit trojice, která stavěla dvojku a měla by postavit třetí výškový tábor," dodal Hrubý.
A i když se počasí v takových výškách mění rychle, aktuální předpověď pro oblast Karakorum mluví o tom, že meteorologické podmínky by měly být stabilní celý týden. Proto výprava podle svých vlastních slov tlačí na pilu, aby stihla co nejvíce práce. Profesionální vysokohorské horolezectví je takovou štafetou.
Speciálně naše expedice je z důvodu efektivity rozdělena na trojice případně čtveřici a všichni plní postupné úkoly. Radovana Marka, jednoho z členů výpravy jsme se zeptali, jak to vypadá v místě stavby takového výškového tábora.
"Je to vysekávání nejdříve plošinky, kde se sotva vleze jeden člověk, ubírá se skála a pak se z těch kusů postaví a slepí ze sněhu a ledu takový nadstavec, kde jsme vůbec rádi, že drží stan, který se ještě různě připoutává lany, aby - pokud se změní počasí a přijdou nějaké vichřice - neodvál nejen stan ale i veškeré vybavení, které tam už postupně nosíme a máme," popisuje Marek.
Ledovec vydal tělo
Objevil se první zádrhel. Týká se věcí, o kterých se v souvislosti s K2 mluví nejčastěji. "Máme trošičku obavy, protože ledovec začal vydávat tělo - podle oblečení asi třicet let staré mrtvoly. Zítra jdeme stopovat, jestli z pod ní náhodou nevytékají nějaké nebezpečné látky, které by mohly proudit do vody, kterou bereme na pití," říká Radovan Marek.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Smlouva s Vatikánem ochrání predátory, říká Michálek. ‚Piráti se na ní podíleli také,‘ tvrdí Benešík
-
ONLINE: Ukrajinské síly zaútočily v Kurské oblasti na západě Ruska. Moskva ofenzivu odrazila
-
Sníh narušil leteckou dopravu v západní Evropě. V Německu zrušili přes 100 letů
-
Ministr Kupka: Sněmovna už nestihne projednat zákony, které vláda poslancům ještě neposlala