Duchovní pomoc po telefonu. V Novém Jičíně ji nabízí jako součást linky pro seniory

3. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Seniorka s telefonem (ilustrační foto)

Lidem z Nového Jičína, kteří mají třeba strach nebo se cítí osaměle, nabízí město duchovní pomoc po telefonu. Lidé o ni mohou požádat na už fungující telefonní lince, kterou město zřídilo pro osamělé seniory. Hovořili jsme o tom s mluvčí města Nový Jičín Marii Machkovou.

Jak tato duchovní pomoc po telefonu funguje?

Už před časem jsme zřídili telefonní linku, aby si na ní osamělí lidé, kteří se ocitli v izolaci ať už kvůli nemoci nebo kvůli karanténě mohli objednat donášku nákupů nebo léků. Nyní mohou volat i pro zajištění duchovní podpory.

Linka funguje v pracovních dnech od osmi do patnácti hodin a obsluhují ji pracovníci městské organizace ProSenior. Telefonista si od volajícího vezme kontakt a zprostředkuje hovor s duchovními z církve římskokatolické, evangelické, nebo adventistů sedmého dne.

Mimořádná telefonní linka 730 570 574 pro obyvatele Nového Jičína je v provozu v pracovních dnech od 8:00 do 15:00 hodin.

Proč se město vůbec rozhodlo nabídnout duchovní pomoc po telefonu?

Naše sociální pracovnice a pečovatelky, které za lidmi jezdí, zjistily, že řada lidí těžko zvládá atmosféru, omezení, zákaz vycházení, ale i tu přemíru informací. Cítí se sami, mají strach a potřebují povzbudit nebo si popovídat. Proto náš sociální odbor kontaktoval zástupce církví. Odezva byla okamžitá a úžasná.

Je linka určená pouze věřícím, případně kolik duchovních se na jejím provozu podílí?

Na naši linku mohou volat věřící i nevěřící. Každý, kdo si potřebuje o svém trápení a starostech popovídat s duchovním. K duchovní pomoci se nám už přihlásilo sedm kněží, kazatelů, kaplanů i pan děkan. A jsou nejen z Nového Jičína, ale také z Kopřivnice nebo Jeseníku nad Odrou, za což všem moc děkujeme.

autoři: Tomáš Pika , tif
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...