Dvojice dobrodruhů dorazila do Hobartu

11. leden 2008

Právě dnes otevíráme čtvrtou desítku dílů ze seriálu Českého rozhlasu Ostrava o cyklistickém putování po Austrálii. Více by se možná teď hodilo říct po Tasmánii, protože právě tam jsou Renáta Lorišová a Martin Stiller.

Martin s Renátou úspěšně dorazili do hlavního města Tasmánie Hobartu. Jak nám řekl Martin Stiller, i když je na ostrově tím nejvýznamnějším, rozhodně nejde o žádnou velkou aglomeraci.

"Toto městečko je zároveň přístavem uprostřed nádherných hor. Bydlíme tady u lidí, kteří nás k sobě pozvali. Seznámili jsme se s nimi na trajektu," říká Martin s tím, že mají s Renátou v plánu u svých nových známých zůstat následující dvě noci.

Cesta do Hobartu byla ale trochu složitější, než se na první pohled mohla zdát vzdálenost 100 kilometrů. "Renča neměla žádný defekt či problém přes dva tisíce kilometrů, ale včera si to vybrala se vším všudy. Na zadním kole měla během jediného dne postupně čtyři defekty. Bylo to velmi nepříjemné. Do Hobbartu jsme dorazili až večer se setměním," popisuje důvody Martin.

Na chvilku se zastavme ještě v Port Arthur. Právě z něj zamířili Martin s Renátou do Hobartu. Port Arthur je místem, které proslavila významná věznice. Dnes je velkým lákadlem pro turisty. "Tohle místo je skanzen. Přístav byl po zavření věznice opuštěn a několik desetiletí chátral. Rekonstrukce přišla až někdy v šedesátých letech s tím, že vše zůstalo zachováno tak, jak to bylo v dobách fungování věznice," říká Martin.

A jak vypadá prohlídka věznice? Poslechněte si přiložený audiosoubor.

autor: ras
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.