Eduard Bass: Světlo v tmách. Inspektor Neherna vyšetřuje vraždu samotářského profesora Kalouse
V pražské Bělehradské ulici je zavražděn starý profesor. Policie má podezřelého, ale jeho alibi je zdá se neprůstřelné…
Povídka vyšla v antologii detektivních povídek s názvem Sherlockové Holmesové, v roce 1988 ji vydal Československý spisovatel.
Eduard Bass se narodil 1. ledna 1888 jako Eduard Schmidt v Praze na Malé Straně. Nejdříve se vyučil u svého otce, který vlastnil kartáčnickou firmu. Poté začal studovat chemii na pražské technice a zároveň pracoval jako obchodní zástupce v otcově firmě. Firma během první světové války zkrachovala, a tak se mohl syn vydat na zkušenou do zahraničí. Procestoval Německo, Belgii a Švýcarsko. V evropských centrech kultury poznal i kabarety a šantány. A když se vrátil zpátky domů, zkusil se uplatnit v těch pražských. Začínal v domě U Bílé Labutě v ulici Na Poříčí. A právě tady si vymyslel svůj umělecký pseudonym Bass.
V roce 1912 se stal konferenciérem v sále Lucerny a v letech 1913 až 1920 se jeho "domovskou" scénou stal slavný kabaret Červená sedma. Bass kombinoval literární představení s divadelními, recitování s hraním. Po skončení první světové války se věnoval novinařině, od roku 1920 do roku 1942 působil jako redaktor, později šéfredaktor v Lidových novinách. Psal fejetony, reportáže, divadelní kritiky a soudničky. Na začátku 20. let začal publikovat svá literární díla. Své nejvýznamnější a také nejslavnější dílo román Cirkus Humberto napsal a vydal až v roce 1941. O rok později mu vyšel povídkový cyklus s názvem Lidé z maringotek.
Eduard Bass zemřel v roce 1946 na srdeční onemocnění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.