Edvard Beneš žil pro ideu silného, nezávislého a svobodného Československa. Ta se mu dvakrát zhroutila

24. květen 2024

Muž přezdívaný prezident budovatel se narodil 28. května 1884 v Kožlanech do rolnické rodiny. Po studiích práv a filozofie se brzy aktivně zapojil do politiky a během první světové války byl jednou z hlavních osobností českého odboje.

Po vzniku Československa byl klíčovým vyjednavačem na mírové konferenci ve Versailles a následně pevně uchopil otěže ministerstva zahraničí. I když mohl působit trochu škrobeně, měl rád sport a s manželkou Hanou rád hrál tenis nebo jezdil lyžovat. V mládí hrál dokonce fotbal za pražskou Slavii.

Edvard Beneš žil pro ideu silného, nezávislého a svobodného Československa. Dvakrát se tato jeho idea prakticky zhroutila. V září 1938 a na jaře 1948. Poprvé ještě měl dost sil na to, aby v anglickém exilu několik let soustavně pracoval na poválečné obnově Československa a v květnu 1945 se vítězoslavně vrátil do osvobozené Prahy.

Na zvládnutí politické krize v únoru 1948 už však sílu neměl. Když moc v zemi uchvátili komunisté, stáhl se do ústraní a v červnu abdikoval. Poslední měsíce strávil s podlomeným zdravím v Sezimově Ústí, kde 3. září 1948 zemřel.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.