Exekucí z důchodu přibývá. Kdy mohou exekutoři seniorům sáhnout na důchod?

10. leden 2017

V Česku přibývá exekucí z důchodu. Moravskoslezský kraj se přitom drží na špici statistik. Úředníci v celé zemi aktuálně evidují 85 tisíc těchto případů a z našeho regionu jich je rovných 12 tisíc.

Nejvíce exekucí z důchodů je přitom v místech s nejvyšší nezaměstnaností, potvrzuje Michal Ztratil, ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) v Ostravě.

„Náš region je region s největší nezaměstnaností, a když vezmeme jednotlivé okresy, což máme třeba okres Bruntál, Karviná a Ostrava, tak tam je největší nezaměstnanost a také je tam největší počet exekucí u těch důchodů. Takže to má trochu přímou úměrnost v tomto,“ vysvětluje Michal Ztratil.

O svůj důchod se bojí i náš posluchač, pan Jiří z Ostravy. „Já mám takový problém. Manželka udělala dluh, o kterém jsem vůbec nevěděl. Moje jediná chyba byla, že jsem se včas nerozvedl. A teď nevím, jestli mi vezmou celý důchod, nebo jestli mi zůstane jen to nezabavitelné minimum,“ ptal se v naší rozhlasové Poradně.

Exekutoři nikdy nesmí vzít celý důchod. Člověku musí nechat tzv. nezabavitelné minimum, to je zhruba 6000 korun. Pokud domácnost tvoří více lidí, je částka vyšší.

„Pokud má manželku, může mít děti nebo nějaké další vyživované osoby, tak se potom na každou vyživovanou osobu to nezabavitelné minimum zvyšuje. A o každou tu osobu je to částka o nějakých 1500 až 1550 korun navíc. Takže například když má manželku, už je to nezabavitelné minimum nějakých 7700 korun. Takže se mu částka, která se dá z důchodu srážet, výrazně snižuje,“ upřesnil ředitel ostravské OSSZ.

autor: ada
Spustit audio